Aloe Veranın Faydaları

Paylaş
 

Aloe Vera bitkisinin inanılmaz faydaları! 

Günlük cilt bakımı için eski zamanlarda banyo bombaları ve kontürleme paletleri yokken Aloe Vera bitkisi kullanılıyordu. Hatta bir söylentiye göre Kleopatra cilt bakımında Aloe Vera’yı tercih ediyordu.

Aloe vera tüketimi, antioksidan özelliği nedeniyle sinir sistemine de iyi geliyor, sinirlilik, uykusuzluk gibi sorunların üstesinden kolayca gelmenize yarıyor.

Şimdilerde de birçok yararı olduğu için bakım ürünü olarak kullandığımız, Mısırlıların ‘ölümsüzlük bitkisi’, Kızılderililerin ise ‘cennetin asâsı’ adını verdiği Aloe Vera’nın  faydalarını bir araya getirdik.

CİLT TAHRİŞLERİ VE YANMALAR İÇİN KULLANIN

İçindeki protein, mineral ve vitaminler sayesinde kollajen üretimini artırıyor, bu da cildin yaşlanmasını geciktiriyor.

Yine kollajen üretimini artırdığı için ciltte çeşitli kazalar nedeniyle oluşan yanık ve tahrişlere iyi geliyor.

Jilet, epilasyon aleti ya da ağda. Tüyleri tıraş ettikten sonra oluşan kesik, yanma hissini önlemek için aloe vera kullanabilirsiniz. Aloe Vera’daki enzimler, antiinflamatuar özellik sağlar.

MAKYAJ TEMİZLEYİCİSİ OLARAK KULLANIN

Sadece saf aloe vera’yı bir pamukğa sürün ve makyajınızı nazikçe temizleyin. Yorucu bir günün sonunda cildi sakinleştirmek için kullanılabilir.

HARİKA BİR NEMLENDİRİCİDİR Aloe, cilde sudan dört kat daha hızlı nüfuz ederek nemlendiriyor.

İLTİHABI AZALTMAYA YARDIMCI OLUR

Aloe, bir anti-enflamatuar olarak harikadır, nemlendirici, sakinleştirici bir his verir. Tahriş olmuş bölgelerde kan damarlarının genişlemesini önler, ağrı kesen salisilatlar üretir. Ve iltihabı tetikleyen bağışıklık tepkisini engeller.

BÖCEK ISIRIKLARINA KARŞI

Aloe vera, antibakteriyel özellikler gösterdiğinden böcek ya da sinek ısırıklarında kaşıntıyı yok etme ve ısırılan bölgede bakteri üremesini durdurma gibi olumlu etkilerde gösteriyor.

SAÇ MASKESİ OLARAK KULLANIN

Saç için aloe kullanmak saçı besler ve hacim verir. Direkt olarak aloe yaprağından ya da yağından faydalanabilirsiniz. Her iki durumda da, sıvıyı haftada iki, üç kez bir serum olarak kullanın. Sirkülasyonu artırmak ve daha iyi emilim sağlamak ve saç köklerini uyarmak için jelle doğrudan kafa derisine masaj yapın. Bir saat bekletin, sonrasında hafif bir şampuan kullanın. Banyo yaptıktan sonra nemli ya da kuruyken saçınıza uyguladığınızda ise saçlardaki elektriklenmeleri gideriyor ve düzleştiriyor.

DETOKS DÖNEMLERİNDE İMDADA YETİŞİYOR

Biriken zararlı kimyasalların ve serbest ajanların vücuttan atılması için detoks şart!

Detoks dönemlerinde çok yoğun mesai yapan karaciğere yardımcı olmak için tüketebileceğiniz başlıca gıda Aloe Vera suyu.

AKNE OLUŞUMUNU ÖNLÜYOR

Aloe vera suyu, cildi nemlendirerek akne ve sivilce oluşumunu en aza indiriyor. Zengin bir vitamin ve antioksidan kaynağı olan aloe vera güneşin cildinizde meydana getirdiği tahribatı önlemek için de birebir.

Aloe vera, ultraviyole ışınlarının ciltte bıraktığı olumsuz etkileri bertaraf ediyor.

piyasada kolaylıkla bulunan aloe vera çayı ya da aloe vera çiçeği çayı olarak geçen çayları tüketebiliyor, aloe vera sabunlarıyla cildinizi nemlendirebiliyor, aloe veralı kremlerle sivilcelere çözüm bulabiliyorsunuz.

Bu gibi ürünleri gerçekten güvendiğiniz yerlerden satın almanız gerektiğini ve bir uzmana danışmadan kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

Aloe veranın içindeki jelimsi yapının doğrudan yenmesi ile ilgili birçok bilgi bulunuyor, ancak bu konuda yeterli çalışma olmadığından dolayı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun