Ayaktaki Nasırlar Nasıl Geçer?

Paylaş
 

Tüm yükümüzü taşıyan ayaklarımız zaman zaman hırpalanabilir. Ayak sağlığı ve bakımı çoğu zaman ihmal edilse de, gerçekten bir sorun yaşadığınızda canınızı sıkabilir.

Cildimiz, dış ortama karşı koruma sağlayan bir giysi gibidir. Dış ortam ile devamlı teması cildi hastalıklara daha yatkın hale getirir. El ve ayaklar gün içerisinde basınç, sürtünme ve baskıya maruz kalır. Cilt bundan kendini korumak için deride katmanlar oluşturur. Nasır olarak adlandırılan ölü dokular başlangıçta önemli belirtiler göstermese de ilerleyen zamanlarda ciddi sorunlara yol açacağından tedavi edilmelidir.

Nasır en çok ayak altında görülmekle beraber ayak kenarlarında, topukta, parmak üzerinde ve parmak aralarında görülebilir. Genellikle ayakta görülen nasır aşırı sürtünme ve baskıya maruz kalan el parmakları ve avuç içlerinde, el parmak aralarında da izlenebilir.

Peki nasırlardan kolaylıkla nasıl kurtulabilirsiniz?

Nasır oluşumu basit önlemlerle engellenebilir. Cildin kurumaması için sürekli temasa maruz kalan bölgeler düzenli aralıklarla nemlendirilmelidir.

Ayağı terletmeyen, pamuklu çoraplar tercih edilmeli. Mümkünse gün içerisinde çoraplar değiştirilmeli.

Ayak nemli bırakılmamalı. Ayakkabıların içinde özel tabanlıklar, silikon destekler kullanılmalı.

Yanlış ayakkabı seçimi nasır oluşumunun en önemli sebeplerinden biridir. Ayak kalıbınıza uygun, ortopedik ayakkabılar tercih edilmeli. 6 cm’den fazla topuklu ayakkabı giyilmekten kaçınılmalıdır.

Ayakların bakımına ve temizliğine özen gösterilmeli, ayaklar her gün yıkanmalı, mümkünse ılık suda bekletilmeli. Badem yağı gibi E vitamini içeren cildi besleyen ve cilt onarımına yardımcı olan yağlar ile ayağa masaj yapılmalı.

Günlük hayatınızda sürekli sürtünme ve basınca maruz kalan eldeki nasır için eller sürekli nemlendirilmeli. Cilt tipinize uygun el maskeleri uygulanmalı.

A, E vitaminleri nasır oluşumunu engeller. Beslenmenizde özellikle bu vitaminleri içeren muz ve havuç gibi sebze ve meyvelere sıkça yer verilmeli.

El, ayak, diz, dirseği sürtünme ve basınca uzun süreli maruz kalan sporcular ve farklı meslek gruplarında bu bölgeleri koruyucu ekipmanlar kullanılmalı.

Ölü ve sert ayak derisinden kurtulmak için ise ayaklarını sık sık sıcak suya sokmayı deneyebilirsiniz.

Ayakkabına özel bir tabanlık yerleştirerek ayaklarınızın daha az yorulmasını sağlarken aynı zamanda ayak derisinin de aşınmasını önleyebilmeniz mümkün.

Ayaklarınızdaki derinin yenilenmesi için ilk önce ölü deri hücreleri ve sertliklerden kurtulmanız gerekir. Bu sebeple sertleşmiş bölgelere ponza taşı, nasır bandı, veya törpü uygulayarak cildin yenilenmesine yardımcı olabilirsiniz.

İlerleyen ve zaman içerisinde acı veren nasırlar için ise bir uzmana başvurarak ilaç tedavisi görmeniz daha faydalı olacaktır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun