Ayvanın Sağlığımıza Faydaları

Paylaş
 

Meyvelerin içerdiği vitaminler sağlığımız için bir hayli önem taşıyor. Ayva da bu meyvelerden bir tanesi. 

Sağlığımıza çok sayıda katkısı olan ayvanın faydalarına bir göz atalım istedik.

Yüksek miktarda C vitamini kaynağı olan ayva, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu C vitamininin 4’te 1’ini karşılıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Antioksidan zengini içeriği ile kanser riskini azaltıyor.

Ayva yüksek oranda potasyum içeriyor. Bu özelliğiyle kan basıncını ve kolesterolü düşürüyor.

Demir, bakır ve çinko gibi mineraller sayesinde dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlıyor. Ayrıca yüksek demir içeriği ile kansızlığa da iyi geliyor.

Ayva, demir, bakır ve çinko gibi mineraller içeriğiyle kan dolaşımını artırarak saç diplerine daha bol oksijenin taşınmasına yardımcı oluyor. Bu da saçları güçlendirerek, sağlıklı uzamasına yardımcı oluyor.

Yüksek oranda demir, bakır ve çinko mineralleri içeren ayva, bu sayede kırmızı kan hücrelerinin üretimini artırarak dolaşımda taşınan oksijen miktarının yükseltiyor. Dokulara daha çok oksijen gitmesiyle daha sağlıklı ve daha genç bir cilde sahip olunuyor. Ciltteki yaşlanma belirtilerini geciktiriyor.

Ayvanın haşlanarak tüketilmesi, gaz problemlerini gideriyor, sindirime yardımcı oluyor. Kabızlığa iyi geldiği gibi ishal gibi şikayetlerinin önlenmesinde de kullanılıyor.

Antibakteriyel özelliği sayesinde ağızdaki bakterileri yok ediyor, kötü nefes kokusunu düzeltiyor.

Ayva düşük kalorili meyveler arasında yer alıyor. 1 adet orta boy ayva ortalama 98 kaloridir. Öte yandan ayvanın glisemik indeksi de düşüktür. Yani kan şekerini çok hızlı yükseltmez.

Lifli bir yapısı bulunan ayva, uzun süre tok tutuyor. Sindirime de yardımcı olan ayva, tüm bu özellikleriyle zayıflama sürecine katkı sağlıyor.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun