Çay Ağacı Yağı Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Paylaş
 

Çay ağacı yağı, Avustralya’ya ait önemli bir bitki olan melaleuca alternifolia’nın yapraklarının buhar yoluyla damıtılarak elde edilen bir yağ çeşididir.

Çay ağacı yağı, yüzyıllardır, yaraları ve diğer cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Bu yağ, cilt losyonlarına ve kremlerine eklenerek kullanılabilir.

Çay ağacı yağı başta sivilceler olmak üzere, tırnak batması, kepek, uçuk, saç dökülmesi, bit, çıban, uyuz, yanık, böcek ısırmasında, yaralarda, enfeksiyonların tedavisinde, diş ağrısı, boğaz ağrısı, vajinal enfeksiyonlarda, öksürük sorunlarında sıklıkla kullanılır.

Böcek, sinek, arı sokmasına maruz kalındığında az miktarda yağı damlatın ve ovalayın antiseptik özelliği sayesinde ağrı yada yanma oluşmadan iyileşir.

 Vücudun her hangi bir yerinde mantar varsa çay ağacı yağını suyla seyrelterek mantar olan bölgede kullanabilirsiniz. Vajinada ya da ayaklarınızda mantar için çay ağacı yağı çok iyi bir çözüm olabilir.

Spor ve yorgunluk sonrası çay ağacı yağı kullanarak vücudunuzun rahatlamasını sağlayabilirsiniz.Çarpma yada düşme sonucu oluşan morluklarınız hemen geçmiyorsa zeytinyağı ve çay ağacı yağını karıştırın ve moraran bölgeye sürün morlukların yok olduğunu göreceksiniz.

Daha gür ve bakımlı saçlara sahip olmak isterseniz çay ağacı yağını incelterek yada şampuana 1-2 damla dökerek uygulayın etkisini hemen görmeye başlayacaksınız. Düzenli kullanıldığında saçlarda oluşan kepeği yok eder.

Çay ağacı yağı egzama ile mücadelede oldukça etkilidir. Saç bölgesinde çıkan egzamayı yok etmek için çay ağacı yağı içeren ürünler kullanabilirsiniz.

Eğer yüzdeki sivilceler için kullanacaksanız; 2 çay kaşığı doğal bal ile 5 damla çay ağacı yağını iyice karıştırın ve yüzünüze sürün 5 dakika bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Çay ağacı yağını cilt lekeleri için kullanacaksanız 3 damla çay ağacı yağını yüzünüze sürün ve iyice yedirerek için masaj yapın. Sadece pamuk yardımı ile sivilcelerinde üzerine uygulayabilirsiniz. Akşamları yatmadan önce çay ağacı yağına batırılmış pamuk ise cildinizi silmek hem sivilcelerin hemde cilt lekelerinin geçmesinde çok etkilidir.

Çay ağacı yağını saçlarda kullanmak için şampuanın içerisine 2-3 damla dökmek yeterlidir.

Saç dökülmesine, kepeğe karşı çok etkili olan çay ağacı yağı sayesinde saçlarınız daha sağlıklı ve canlı olacaktır.

***Çay ağacı yağını aldıktan sonra direk uygulamak tahrişlere ve bazı yan etkilere neden olduğundan seyrelterek kullanılması gerekmektedir. Çay ağacı yağı sıklıkla  su ile seyretilse de zeytin yağı, hindistan cevizi yağı veya diğer yağlar ile seyrelterek kullanabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun