Chia Tohumunun Faydaları

Paylaş
 

Chia tohumu yüzyıllardır tüketilen sağlıklı bir gıdadır. Son dönemlerde popülerlik kazanmıştır. Diğer gıdalarla kolayca karıştırarak lezzet katması ve çok sağlıklı olması nedeniyle yemeklerde tercih edilmiştir.

Birçok yönden faydası olduğu gibi yan etkileri de mevcuttur. Arjantin, Bolivya, Meksika’da yetişir.

Yüksek omega 3, lif ve antioksidan içeren chia tohumunu smoothie, çorba, salata veya yoğurda ekleyerek tüketebilirsiniz.

Chia tohumunu çiğ olarak sabahları yulaf ezmesi, yoğurt veya kahvaltı gevreği üzerine 2 yemek kaşığı ekleyerek kahvaltı yapabilirsiniz. Chia tohumunun en yaygın bu şekilde tüketilmektedir.

Chia tohumlarını salatalarda kullanabilirsiniz. Öğle veya akşam yemeklerinde özellikle diyetteyseniz salatanızın üzerine chia tohumu serpin. Hem tadını güzelleştirecek hem de daha sağlıklı olacaktır.

Chia tohumları ile pudinglerinizi süsleyin. Chia tohumu süslemelerde de kullanabilirsiniz. Görüntü olarak farklılık sağlayabilir.

Evdekilere chia tohumunu gizleyerek tüketmesini sağlayın. Evinizde sağlıklı gıdalar sevmeyen kişiler olabilir. Chia tohumunun faydalarından yararlanmak için makarna ve patates salatası içerisine chia tohumu serpin ve karıştırın. Özellikler çocuğunuz varsa bu yöntem tam size göre!

Reçellerinizin içerisine chia tohumu serpebilirsiniz. 

Chia tohumunu ılık süt ile karıştırın. Bir bardak süt içerisine bir yemek kaşığı chia tohumu ekleyin ve tüketin. İsterseniz kakao tozu, bal veya kurutulmuş meyve de ilave edebilirsiniz. Özellikle çocukların gelişimi için çok iyi bir tercihtir.

Ekmek ve unlu mamüller içerisine chia tohumu ekleyin. Chia tohumunu blender yardımı ile toz haline getirin. Ekmek, çörek, gözleme, kek hamuru gibi birçok unlu ürünlerinizin yapımında kullanın.

Chia tohumunu güveç ve benzeri yemeklerde kullanabilirsiniz. Güveç tarzı yemeklere bir fincan chia tohumu ekleyin ve karıştırın. Daha sağlıklı hale getirdiğiniz sulu yemeklerin tadını da lezzetlendireceksiniz.

Chia tohumunu çorbalar ve soslarda kullanabilirsiniz. Çorba ve sosların üzerine 2 yemek kaşığı chia tohumu ekleyip iyice karıştırın ve tüketin.

Chia tohumunu su veya çay içerisine ekleyerek tüketebilirsiniz. Bir bardak için bir tatlı kaşığı chia tohumu yeterli olacaktır.

Eğer böbreklerinizle ilgili problemleriniz var ise chia tohumu tüketmeden önce doktora danışın. Ayrıca chia tohumu çok küçük olduğundan diş aralarında kalma riski yüksektir.
Chia tohumu tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamayı unutmayın.
Chia tohumunun faydaları ise saymakla bitmiyor…
 • Tok tutar, iştahı azaltır. Chia tohumu, protein ve lif içeriğiyle tokluk hissi verir. Sindirim sistemini geliştirir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Chia tohumu yüksek antioksidan içerir. Antioksidanlar hücrelerimizi zararlardan korumak için gereklidir.
 • Vücudumuz için gerekli vitamin ve mineralleri içerir. Chia tohumu, kalsiyum, manganez, magnezyum ve fosfor gibi çok önemli besleyici içeriğe sahiptir.
 • Sağlıklı yağları arttırır. Vücudumuzun omega 3 gibi sağlıklı yağlara ihtiyacı vardır. Hem iltihaplanmayı önler hem de antioksidan görevini üstlenir.
 • Aynı zamanda kanser riskini azaltır.
 • Sindirimi kolaylaştırır. Sindirim probleminiz varsa chia tohumu size yardımcı olabilir. Chia tohumunun suda kolay çözülebilmesi, sindirim kanalında oldukça etkili olmasını sağlar. Bu yüzden sağlık için çok önemlidir.
 • Kalp sağlığını korur. Kalp hastalıklarından korunmak için beslenmenize chia tohumunu mutlaka ekleyin. Kötü kolesterolleri azaltıp sağlıklı, iyi kolesterolleri arttırır. Ayrıca, omega-3 yağ asitleri, en yüksek bitkisel kaynağının bir tanesidir.
 • Sağlıklı kilo vermeyi sağlar. Chia tohumu, sağlıklı diyet ve düzenli spor ile birleşince çok etkilidir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde tokluk hissi de verir.
 • Diyabet hastasının sağlığını geliştirir. Tip  2 diyabet hastaları, chia tohumunu diyetine ekleyebilir. Bir araştırmaya göre, chia tohumu kan şekeri ve kan dolaşımını düzenler.
 • Esansiyel yağ asitleri bakımından zengin olan chia tohumları yüksek tansiyonu düşürür ve kalp-damar sağlığı için en iyisidir.
 • Chia tohumları anti-enflamatuar özellikleri romatizmalı hastalar için yararlıdır. Bu durum ile bağlantılı ağrı ve enflamasyon, azaltmada etkili olduğu tespit edilmiştir.
 • Chia tohumları metabolizmayı hızlandırır aynı zamanda yağsız kas kütlesini artırır. Zengin besinli gıdalardan biridir, ama kalorisi düşüktür.
 • Chia tohumları sağlık faydalarından biri de beynin işlevini iyileştirmede yardımcı olmasıdır.
 • Chia tohumlarının vücutta enerji üretimini arttırdığı bilinir.

Chia tohumunun en yaygın yan etkilerinden biri gaz problemidir. Chia tüketimini sınırlamak bu problemi önleyecektir.

Hamile bayanlar chia tüketimini durdurmalıdır. Bazı araştırmalar hamile kadınların chia tüketimini zararsız görse de bebek sağlığı için hamilelik ve emzirme sürecinde chia tohumu tüketmemeye özen gösterilmelidir.

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun