Çiçeklerdeki Böcekler İçin Doğal Çözümler

Paylaş
 

Çoğunluğu evde bulunan malzemelerle böcek ilacı hazırlamak hiçte zor değil, belki birkaç tane ek ürün satın alarak siz de kolayca yapabilirsiniz. Öncelikle bitkilerinizde bulunan böcekler faydalı veya zararlı olabilir bu durumu göz önünde bulundurmalısınız. Doğanın dengesini sağlayan bu canlıları yok etmek yerine bitkinizden vazgeçmelerini sağlamaya çalışmanız çok daha faydalı olacaktır.

Ev yapımı ilaçlar kimyasal bileşenler içermediği için işe yaramaları zaman alabilir. Bu sebeple biraz sabırlı olmalısınız.

Bitkilerinizin toprağında böcekler ve sinekler oluşmaya başladıysa ilk olarak bitkinizin toprağını kurutma yöntemine gitmektir. Böcekler ve sinekler sulu toprağı severler. Önce bitkinizin toprağını kurutup ardından şimdi önereceğimiz yöntemleri deneyin.

  • Aspirinli su ile bitkinizin toprağında bulunan böceklerden kurtulabilirsiniz. Birkaç adet aspirin ile bir miktar suyu karıştırıp aspirinin iyice erimesini sağlayın. Ardından çiçeklerinizin toprağına biraz dökün. Hem bitkinizi besleyecek hem de bitkinizide yaşayan yaprak biti ve böcekleri uzaklaştıracaktır.
  • Sirke tarım ilacı olarak birçok kişi tarafından bilinir. yaprak biti sirkeli su karşısında varlığını koruyamaz. Elma sirkesi ve çiçek yağı ya da toz biber ile beyaz sirke kullanılarak yaprak bitlerinden kurtulabilmeniz mümkün. Bu karışımları bitkinin tüm yapraklarına püskürtmeniz gerekir.
  • Süt, küllenme ve mantar tedavisi için bitkilerinize uygulayabileceğiniz bir maddedir. Süt, su ile seyreltilerek öğle güneşi çıkmadan önce bitkilere uygulanabilir. Başka sorunlara sebep olmaması açısından öğlen güneşinde ve akşam saatlerinde kullanılmaması gerekir.
  • Sigara izmariti böceklerle savaşta en çok kullanılan yardımcıdır. Sigaranın izmariti, kül ve tütün toprakta yaşayan böceklerin hoşlanmadığı şeylerdir. Bu sebeple bitkinizin toprağına birkaç parça izmarit bırakırsanız böcekler çiçeğinizden uzaklaşacaktır.

Daha etkili bir ilaç yapmak isterseniz bir miktar su dolu olan pet şişe içerisinde sigara izmaritlerini biriktirip birkaç gün kadar bekletin. Ardından azar azar bitkinin toprağına dökün.

  • Domates böcek ilacı olarak kullanılabilecek bir sebzedir. Domatesin yapraklarını ince ince doğrayıp aynı miktarda suyun içerisine atın ve 24 saat bekletin. (2 kahve fincanı kıyılmış yaprak için 2 kahve fincanı su) Ertesi gün bir önceki seferki su ile aynı miktarda su daha ekleyerek seyreltin ve bitkinizin yaprakları ile toprağına dökün.
  • Sarımsak ile böcekleri kaçırabilirsiniz. Bunun için sarımsakları soyup bitkinin toprağına bir kaç tane ekebilirsiniz. Eğer beyaz sinek veya kırmızı örümceklerle mücadele ediyorsanız 1 diş sarımsağı iyice ezin ve bir çay kaşığı çiçek yağı ve 1/4 çay kaşığı toz kırmızı biber ile karıştırın. Ancak biberiniz acı olsun. Ardından karışıma 1 su bardağı su ekleyin ve 24 saat bekleyin. 24 saatin ardından 1 litre su içerisine karışımınızı ekleyin ve sprey şişesi ile bitkinini her yerine uygulayın.
  • Tuz spreyi kullanarak kırmızı örümcekler ile mücadele edebilirsiniz.  4.5 litrelik bir su bidonu içerisine 2 dolu yemek kaşığı tuz ekleyip iyice çalkalamanız ve sprey ile bitkiye uygulamanız.
  • Acı toz biber böcekler ile mücadelede çok sık kullanılan bir maddedir. Sıcak su içerisinde beklettiğiniz toz kırmızı biberi soğutun ve bir miktar su ile seyreltin. Zeytinyağı ilave edin. Buna ek olarak doğal, toz sabun da ekleyerek ilacınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Bitkilerin yaprak ve sap kısımlarına püskürterek böceklerle mücadelede kullanılır.

Saksı Diplerinde Bulunan Solucanlar İçin;

Saksı bitkilerinde çok görülmemekle birlikte solucanlar olabilir. Solucanların toprağa da bitkinize de bir zararı yoktur ancak yine de bilhassa ev içinde beslediğiniz bir bitki saksısında olmasını istememeniz doğaldır. Solucanları saksı toprağınızdan teker teker söküp doğaya bırakabilirsiniz. Bunu yapamıyorsanız bitkinizi balkon ya da bahçeye alıp solucanların kaçması için tarifini vereceğimiz ilacı bitkiye uygulamanız.

Bir miktar sebze ve meyve parçasını kurutun ardından bu kuruttuğunuz artıkları ezin ya da toz haline getirin. Sıcak bir ortamda 2 gün kadar beklemesini sağlayın. Bu sayede kurutulan bu parçalar çürüyecektir. Ara sıra su serperek çürümelerini kolaylaştırın. Bitkinin ışık almadığı bir saatte bitkinin toprağına uygulayın. En az 5 saat bekleyin. Solucanların toprak yüzeyine çıktığını göreceksiniz. Bu şekilde onları bitkinizden kolaylıkla ayırabilirsiniz.

Bir diğer etkili ve sağlıklı yöntem de çok soğuk olmayan yağmurlu bir günde saksınızı bir bahçeye koymaktır. Solucanlar kendilerine daha konforlu bir alan bulabilmek adına bitkinizin saksısını terk edecektir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun