Çilek Reçeli Tarifi

Paylaş
 

Pazarlarda çilek mevsimi geldi mevsimi geçmeden çilek reçeli tarifini sizlerle paylaşalım istedik. Ama önce reçel yapımıyla ilgili bir kaç püf noktası vermek istiyoruz.

Reçeli mutlaka küçük çileklerden yapmalısınız. Satın almadan önce tadına ve kokusuna bakın, lezzetli ve kokulu olanlarını tercih etmeye çalışın.

Reçelde limon suyu yerine limon tuzu kullanırsanız daha uzun ömürlü olduğu eskiden beri söylenir 1 kilo çilek için 1 çay kaşığı limon tuzu yeterlidir. Limon suyu gibi limon tuzunu da ocaktan indirmeden 3-4 dakika önce eklemeniz yeterli olacaktır.

Reçeli kavanozlara doldurduktan sonra soğumadan kapağını kapatmayın küf tutabilir, kapağını kapatmadan önce üzerinde köpük varsa mutlaka alın , köpüğü almazsanız reçeliniz daha çabuk şekerlenir ve daha kısa ömürlü olur.
Reçelinizin kıvamı ne kadar koyu kıvamlı olursa o kadar uzun ömürlü olur.

Çilek Reçeli İçin Gerekli Malzemeler ;

  • 1 kilo küçük boy kokulu çilek,
  • 3 su bardağı toz şeker (damak tadınıza göre arttırıp azaltabilirsiniz)
  • 1 tane limonun suyu veya 1 çay kaşığı limon tuzu…

Çilek Reçeli Tarifi

Çilekleri bol su ile zedelemeden yıkayarak temizleyin, yapraklarını düzgünce keserek tek tek ayıklayın tekrar sudan geçirip, süzgeçle suyunu süzün.
Çilekleri geniş bir tencereye alın. Çilek ve üzerine koyduğunuz şekerler derin bir tencerede 1 gece tencerenin kapağı kapalı olarak bekletin.

Bekleyen çileleri ertesi gün orta hararetli ateşe koyup pişirin , ara ara karıştırın. Çilek kaynamaya başladığında üzeride oluşan köpükleri kaşık yardımıyla nazikçe alın, bu işlemi çilek reçelinin tadında ekşime olmaması ve daha berrak gözükmesi için yaptığımızı unutmayın.

Orta sıcaklıkta kaynamaya başlayan çileklerin altını kısın. Bir süre sonra kıvam almaya başlayacak yaklaşık 20 dakika da kıvam alacaktır ara ara çileklerin ezilmemesi için nazikçe karıştırmayı ihmal etmeyin.

Karıştırırken çileğin kaşıktan hızlı veya yavaş akmasından koyuluğunu anlayabilirsiniz, eğer hızlı akıyorsa bir sürede daha kaynatın.

Reçelin altını kıstıktan sonra 10 dakika içinde koyulaşacaktır işte o zaman bir adet limonun suyunu sıkıp reçele ekleyin. Ortalama 7 dakika daha kaynattıktan sonra reçelin olup olmadığını anlamak için, reçelden 1 tatlı kaşığı alın önceden buzlukta soğuttuğunuz tabağa damlatın tabağı eğdiğinizde yavaş akıyorsa olmuş demektir, hızlıysa biraz daha pişmesi ve kıvamının iyice oturması gerekir.

Ocaktan aldığınız reçel ılıklaştığında kavanozlara doldurabilirsiniz.

Afiyet Olsun.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun