Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir?

Paylaş
 

Günümüzde çocukların gelişen teknoloji ile birlikte ekran ve bilgisayar karşısında geçirdikleri zaman süresi giderek artmaktadır. Fiziksel aktivitenin ve sosyal ilişkilerin kısıtlı düzeyde kaldığı bu oyunlar, çocuğun dikkatini de olumsuz yönde etkiler.

Pek çok anne baba hiç şüphe yok ki çocuklarının yaratıcılığını, zekasını aynı zamanda dikkatini geliştirmek ister. Peki ama nasıl? Bunun için çocuğun öncelikle çok basit bir oyun arkadaşına ihtiyaç vardır. anne-babanın model olacağı etkileşime dayalı oyunlar, çocukları pek çok konuda destekleyecektir.

Çocukların eğlenirken hem zekalarını hem de dikkatlerini geliştirmek için çok farklı oyunlar oynanabilir, üstelik bunların büyük bir çoğunu evinizde hazırlayabilirsiniz.

Bunlar arasında en çok bilineni satrançtır. Satranç zekayı geliştirdiği gibi aynı zamanda dikkati ve stratejik planlama becerisini de geliştirir.

hqdefault

Evde hazırlayabileceğiniz basit resimlerle hafıza kartları yapabilirsiniz, böylece çocuğunuzun hafızasını da geliştirebilirsiniz.
Resimler arasından farklılıkları veya benzerlikleri bulma etkinlikleri yapabilirsiniz.
Çocuğun yaşına uygun parçaları olan yapboz oyunları ile oynanabilir.
Bütün ailenin katılacağı bir diğer etkinlik ise anlatılan hikaye ile ilgili soruları cevaplama oyunlarıdır.
Kelime tekrarlama ya da kelimenin son harfinden yeni bir kelime türetme oyunları da okul çocukları için oldukça faydalıdır.
Sudoku gibi matematik becerilerini geliştirici bulmacalar da çocuğun zekasını ve dikkatini geliştirecektir.
Resim eşleme ya da farklı gruptan olan nesneyi bulma oyunları yine bulmaca dergilerinden faydalanılarak oynanabilir.
Belirli bir süre çocuğa çeşitli resimler gösterilip sonra resimler kapatılarak çocuğun hangilerini hatırladığını sormakda çocuğunuzun dikkat eksikliğini yenmesinde faydalı olacaktır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun