Çocuklarda Parmak Emme Neyin Göstergesi?

Paylaş
 

Yaşamın ilk yılında çocuklar dünyayı ağızları ile tanırlar, oyuncaklarını, parmaklarını ve evde buldukları hemen hemen her şeyi ağızlarına götürürler çünkü bu, onların dünyayı tanıma yöntemidir.

Yaşamın ilk yılında (Oral dönemde) çocuklar dünyayı ağızları ile tanırlar, oyuncaklarını, parmaklarını ve evde buldukları hemen hemen her şeyi ağızlarına götürürler çünkü bu, onların dünyayı tanıma yöntemidir. Bu durum bebeğin ilk yılı için normal ve gerekli bir dönemdir. Ancak dört yaşından sonra parmak emmesi hala devam ediyorsa bunun altında yatan bir problem olabilir.

Dört yaşından sonra çocuğun oral dönemde kalmak istemesi, bebeksi olarak kalmaya duyduğu ihtiyaçtandır. Buna regresif bir davranış diyebiliriz yani gelişimsel olarak geriye dönüş. Bunu yapmasında birçok farklı sebep olabilir.
Örneğin; yeni kardeşi olan bir çocuk onun aldığı ilgiyi alabilmesi için bebek olması gerektiğini düşünerek bebeksi davranıp parmak emebilir.
Ya da anne babasından çok fazla göremeyen çocuklar ilgi ihtiyaçlarını bu şekilde dışa vurabilirler. Korkuları olan çocuklar ya da evde anne -baba tartışmalarına şahit olan çocuklarda da bu davranışlar görülebilir. Bu saydıklarımın dışında daha birçok farklı sebep olabilir.

Çocuğunuzda parmak emme davranışı varsa ve onu vazgeçiremiyorsanız biraz onu anlamaya çalışın. Ailenizi gözlemleyin, nelerin yolunda gitmediğine bir göz atın. Sizin için normal ya da önemsiz gelen durumlar çocuğunuzun yetişkinliğine etki edecek derin yaralar açabilir.cocuklarda-parmak-emme

Çocuklar genellikle parmak emme davranışını üç yaşında bırakırlar.

3 yaşından sonra çocuğunuz hala parmak emmeye devam ediyorsa bu durumu biraz daha yakından gözlemleyin ve şu soruların yanıtlarını aramalısınız:

-Bu davranış özel durumlarda mı gerçekleşiyor, günün çoğu zamanında devam eden bir hal mi almış?
– Bu davranış onun sosyal aktivitelerine engel oluyor mu? Konuşma, telaffuz ve dil kullanımında bir engel oluşturuyor mu?

Parmak emme davranışının 4 yaşında sonlanmayıp devam etmesi genelde psikolojik kökenlidir. Parmak emmeye devam eden çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz.

Bunun için birkaç basit öneriyle devam edelim;

Öncelikle parmak emme davranışını sadece evde yapmasına izin verebilir ve bunun için küçük ödüllendirmeler yapabilirsiniz. Belli bir süre bu şekilde devam edebilirsiniz daha sonra mutfakta parmak emmesini yasaklayabilirsiniz. Onun ağzını meşgul tutun, küçük atıştırmalar olabilir, beraber şarkı söyleyip hikayeler okuyabilirsiniz ve bu konuda onunla konuşabilirsiniz. Değişimin bir anda olmasını beklemeyin ve ona zaman verin.

Asla yapmamanız gereken şey ise onu `Bebek gibisin` diyerek küçümsemektir ve tam da istediği ilgiyi çekmektedir ve bu durum davranışı pekiştir.

Ayrıca bu dönemi karşılıklı güç savaşına dönüştürmek olumlu sonuçlar doğurmayacaktır.
Öncelikle çocuğunuzu ve aile hayatınızı gözlemleyin gerekirse notlar alın. Bu davranışın altındaki sebepleri bulup onları mümkün olduğunca ortadan kaldırmaya çalışmalısınız.

Çocuğunuzla beraber kaliteli zaman geçirin, anne ve baba ile geçirilen zamanlar çok önemlidir. Onu üzen durumlar ortadan kalması halinde ve önerilerin uygulandığı durumlarda iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Bütün çabanıza rağmen çocuğunuz parmak emme davranışına devam ediyorsa, anne baba olarak bir uzman yardımı almanız faydalı olacaktır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun