Çocuklarda Yaz İshaline Dikkat!

Paylaş
 

Özellikle yaz mevsiminde artış gösteren ishal çocuklarda sık ortaya çıkan sağlık sorunlarından biri.

En sık 5 yaşın altında görülen bu hastalık, 2 yaşından küçük çocuklarda böbrek yetmezliği ve şok gibi çok ciddi sonuçlara neden olabiliyor. Daha kötüsü sıvı kaybına bağlı ölümler görülebiliyor. Öyle ki dünya üzerinde  her yıl yaklaşık olarak 5 yaş altındaki 2 milyon çocuk ishal nedeniyle hayatını kaybedebiliyor.

İshalin çocuklarda bilhassa yaz mevsiminde artış göstermesinin birkaç nedeni var. Bunlardan en önemlisi, sıcak havalarda, enfeksiyon oluşturan virüs ile bakterilerin besinlerde kolay ve hızlı bir şekilde üreyebilmeleri. İshale neden olan bir başka önemli etken de hijyenik olmayan içme sularının içerdikleri mikroplar. Çocukların deniz ve havuzlarda yuttukları mikroplu sular da ishale yol açabiliyor.

Peki aldığımız tüm önlemlere rağmen çocuğumuz ishal olduğunda neler yapmalıyız ve nelerden kaçınmalıyız?

ÇOCUĞUNUZA BOL BOL SIVI İÇİRİN

İshalde sıvı ve beraberinde elektrolit kaybı olduğu için tedavide temel prensip, kaybedilenlerin yerine konulması. Bunun için çocuğunuz eğer kusmuyorsa bol bol sıvı içirmelisiniz.

Sıvı olarak su, ayran, taze sıkılmış meyve suyu (özellikle elma ve havuç) veya şekersiz çay verebilirsiniz.

DAHA FAZLA EMZİRİN

Anne sütü içeriğinde bulunan bazı maddeler sayesinde ishale karşı koruyucu ve iyileştirici özelliğe sahip. Çocuğunuz emzirme dönemindeyse anne sütünü daha fazla vermeye çalışın.

Emzirme dönemini bitirmişseniz her zamanki beslenme düzenine devam edin.

İSHAL TOZLARINDAN FAYDALANIN

İshalde kaybedilen sıvı ve elektrolitleri yerine koyabilmenin en iyi yollarından biri, eczanelerde satılan ishal tozları. Bunun dışında çocuğunuza içebileceği kadar su da içirin. Çocuğunuz suyu veya ilaçlı suyu bir anda bol miktarda içerse kusma riski artıyor. Bu nedenle yudum yudum ve sık sık içirmeniz daha doğru olacaktır.

Meyve olarak muz ve şeftali, katı besinlerden de yağsız makarna, pirinç pilavı, haşlanmış patates tüketilmesi ishal süresi ve şiddetini azaltıyor. Ayrıca bağırsak florasını düzenleyici probiyotikler de verebilirsiniz.

YAĞLI VE ŞEKERLİ GIDALARDAN MÜMKÜN OLDUĞUNCA KAÇININ

İshalin şiddetini artıracağı için çocuğunuza yağlı ve şekerli gıdalar yedirmemeniz gerekiyor.

Ayrıca hazır meyve suları, şeker, çikolata ve gazlı içecekler vermeyin. Hem ishali artırabildiği hem de hazmı zorlaştırıp gaz şikayetine neden olabildiği için süt tüketimini de kısıtlamanızda fayda var.

SIVI KAYBI İSHALİ DAHA DA AĞIRLAŞTIRIYOR

3 aydan büyük bebek ve çocuklar için 24 saatte 3’ten fazla sulu ve miktarca daha bol dışkılama ishal olarak tanımlanıyor. 3 aydan küçük bebeklerde ise ishal tanımı için günde 6 veya 7’den fazla bezden taşacak gibi bol ve sulu dışkılama olması gerekiyor. “Sulu dışkı yapma, dışkılama sıklığının ve miktarının artması ishalin en öne çıkan belirtisi”

Diğer belirtiler ise; bulantı, kusma, karın ağrısı ve ateş gibi durumlar gelişebiliyor. Huzursuzluk, sürekli ağlama bu tabloya eşlik edebiliyor. Sıvı kaybı fazla olduğunda ağız ve dil kuruluğu, idrar ile gözyaşı miktarında azalma görülebiliyor. Çok daha önemlisi çocuğun hayatını kaybetmesine neden olabiliyor. Bu nedenle ishal geliştiğinde kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerine konması için çocuğa bol bol sıvı verilmesi gerek.

DOKTORUNUZA DANIŞMADAN ASLA ANTİBİYOTİK İLAÇLAR KULLANMAYIN

Doktorunuz önermediği müddetçe çocuğunuza kesinlikle antibiyotik vermeyin. Bunun nedeni ise gereksiz verilen antibiyotiklerin bağırsak florasındaki faydalı mikropları öldürür, dolayısıyla yarardan çok zarar verir. Ayrıca vücuttaki toksin ve zehirler bağırsaklardan atıldığı için ishal kesici ilaçları da kesinlikle kullanmayın. Eğer ishal ilaçlarla durdurulursa bakteri ve toksin vücutta normalden fazla kalıyor ve kana karışıp vücuda zarar verebiliyor.

YAZ İSHALİNDEN KORUYAN ÖNERİLER!

Tatilde kirli deniz ve havuz suları ishale sebep olabileceği için tatil yerlerinin hijyen ve temizliğine dikkat edin.
Çocuğunuzun her fırsatta ellerini yıkayın.

Kaynağı bilinmeyen denetimden geçmemiş içme suları ile bu sularla yıkanmış sebze ve meyveleri çocuğunuza yedirmeyin.

Özellikle yaz aylarında kolay bozulan hazır gıdaları hemen buzdolabına yerleştirin ve orada saklayın.

Eriyip tekrar donabilen dondurma gibi gıdaları dikkatli verin. Çünkü, dondurma erişmişse eridiği dönemde mikro organizmalar üremiş olabilir. Marketten aldığınız hazır dondurmaların ambalajlarında şekil bozukluğu varsa, eriyip tekrar donmuş olabilirler. Bu nedenle dondurma yedirmeyin.

Krema, mayonez ve az pişmiş gıdaları asla vermeyin.

Dışarıda açıktan satılan içeceklerde kullanılan buzlar temiz olmayan sulardan yapılmış ise ishal nedeni olabilirler.

Küçük çocukların buzlu içecek tüketilmesi de önerilmediğinden içeceklerinin içine buz eklemeyin.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun