Diş Etleri Neden Kanar?

Paylaş
 

Dişlerimizi fırçalarken karşılaştığımız diş eti kanamaları bizi oldukça tedirgin eden bir durumdur.

Pekidiş eti neden kanar? Diş eti kanaması için ne yapılmalı? Diş eti kanaması tedavisi nasıl yapılır?

Dişeti hastalığı derece derece değişmektedir. En basiti dişeti kanamasıdır. Bu size bağlıdır çünkü ağız bakımınızı doğru ve sürekli olarak yapmanız gerekir. Aksi halde diş diplerinde biriken plaklar dişeti kanamasına yol açar ve her fırçaladığınızda kanama olur. Bunun sonucunda diş hekimine gidip diş temizliği yaptırmanız gerekir.

Dişeti hastalıklarından bir diğeri de kronik devam eden sorunlar yani Dişeti kanaması ile başlayıp devamında diş köklerine yerleşen bakterilerin oluşturduğu dişeti rahatsızlığıdır. Bunun için hekime başvurup mutlaka diş kökü temizliği denilen küretaj işlemini yaptırmak gerekir. Daha ileri aşama artık akut ve genel dişeti hastalığı olan ve sadece size bağlı olmayan hastalık çeşididir.

Yerleşik olarak ağızda yaşayan bakterilerin diş, dişeti, döneme kemiği ve yumuşak dokularda harabiyete yol açan bir problemdir. Bunun için hiç gecikmeden diş hekimine gitmeniz gerekir. Önce bir antibiyotik verilir ve sonraki seansta tüm dişetleri ve dokular temizlenir.

Diş eti hastalıkların ilk belirtisi diş eti kanamasıdır. Diş etiniz fırçalarken, ısırma-koparma esnasında, ya da kendiliğinden kanar. Diş eti kızarık, şiş ve parlak yüzeylidir. Çoğu zaman bu belirtilere, ağız kokusu, dişeti çekilmesi, kanama hissi, dişlerde sallanma ve hassasiyet de eşlik edebilir.

Diş eti hastalığı sigara kullanan hastalarda kanama belirtisini göstermez, bu yüzden sigara kullanan hastalar kanama gözlemedikleri için diş eti hastalığının farkında olmayabilirler. Hastalık daha sinsi ilerler. Hasta diş eti çekilmesinde ya da dişleri sallandığında sorunu farkeder. Eğer bu şikayetlerden en az biri ya da daha fazlasına sahipseniz mutlaka Periodontoloji Uzmanına görünün.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun