Ekşi Maya Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Ekşi maya tarihte bilinen en eski hamur mayalarından biridir. Uzmanlara göre ise bilinen en sağlıklı ekmek mayasıdır. Maya bir mantar kültürü olup, mayalanma işlemi de mantarların ortam üzerindeki aktiviteleri sonucu oluşan durumdur.

Ekşi maya ile hazırlanan ekmeklerin daha lezzetli olduğu, daha geç bayatladığı, sindirimi daha kolaydır, ayrıca, daha az alerjendir.

Ekşi Hamur Mayası Nasıl Yapılır?

Ekşi maya yapımı kolay ancak biraz zaman isteyen bir olaydır. Yaklaşık 1 haftada maya kullanıma hazır hale gelmektedir. Öncelikle oda sıcaklığında bir bardak temiz içme suyu ile bir bardak kepekli un bir kavanozda birbirine iyice karıştırılır. Mutfakta oda sıcaklığında ağzı kapatılarak bir köşeye bırakılır. Arzu ederseniz normal unla maya yapabilirsiniz, hamurunuz daha çabuk mayalanacaktır.

Ertesi gün karışımın yarısı eğer başka bir maya yapmak istenirse temiz bir kaseye boşaltılır veya atılır. Kavanozun içerisinde kalana kısma ise yine bir çay bardağı un ve bir çay bardağı su eklenir. Karışım iyice çırpılır ve birbirine karıştırılır.

Kaseye alınan kısım tekrar karıştırılmaz. Buradaki amacımız ise mayanın lezzet oranını korumaktır. Ertesi gün kavanozun yaklaşık yarısı boşaltılır ve bir çay bardağı un ile bir çay bardağı su birbirine karıştırılır. Bu işleme 6 gün boyunca aynı şekilde devam edilir. Altıncı günün sonunda ekşi maya hazır hale gelir.

***Bazen bu yolla maya tutturma işlemi başarısız olabilir. Kullandığınız malzeme ve ortam önemlidir. Eğer garantiye almak istiyorsanız ilk gün un ile karışacak suyun içerisine bir miktar taze sıkılmış meyve suyu eklenebilir. İkinci bir yöntem ise doğal yoğurt suyudur. Yoğurdun hafif yeşil suyu da hamura eklenebilir. Ev yoğurdu ile ekşi maya yapımı daha kolaydır.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun