Ev Yapımı Çamaşır Deterjanı Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Toz, sıvı, jel veya tablet şeklinde kullanılan çamaşır deterjanları, her evin olmazsa olmazları…

Her ne kadar temelinde hijyeni barındırsa da çamaşır deterjanları içerisinde birçok zararlı kimyasal barındırıyor. Bu kimyasallar; hem çevreye hem de kendi sağlığınıza zarar verebiliyor.

Piyasada organik deterjanlar olsa da yüksek fiyatları dolayısıyla pek tercih edilmiyor. Neyse ki artık birçok ürün gibi çamaşır deterjanınızı da evde üretmeniz mümkün. Birkaç minik püf noktası ve tarif yardımıyla, hem ekonomik, hemde zararlı kimyasallardan arınmış ve organik “kendin yap” çamaşır deterjanları elde edebilirsiniz.

Öncelikle her tarifte kullanılacak temel maddenin “boraks” olduğunu bilmelisiniz. Boraks maddesi, bir mineral özelliği taşımakla birlikle çoğu doğal ev temizliği ürününde mutlaka kullanılıyor. Boraks’ın su kirecini azaltarak suya yumuşaklık kattığı ve beyazlatıcı etki taşıdığı biliniyor. Günümüzde her eczanede rahatlıkla bulunabiliyor. Fakat elbette ki ev yapımı çamaşır deterjanı elde etmek için boraks tek başına yetmiyor.

Her ne kadar zamanla kendi tarif ve yöntemlerinizi geliştirebilecek olsanız da; işte sizin için birkaç ev yapımı deterjan tarifi:

Sıvı\Jel Çamaşır Deterjanı Yapımı

Malzemeler:

 • 2 fincan Boraks
 • 2 fincan karbonat
 • 1 kalıp sabun (zeytinyağlı vb. olabilir.)
 • 1 su bardağı sirke
 • 2 çorba kaşığı tuz (Çamaşırların rengini korumasını sağlar.)
 • Tercihinize göre güzel kokulu bir yağ (limon, lavanta vb. koku vermesi için kullanılacak.)

Nasıl Hazırlanır?

Sabunu rendeleyerek başlayın. (Miktarı diğer malzemelere eşitlemek amacıyla sabunun 2 fincanın doldurmasına olmasına özen gösterin.) 1 litre(su miktarı arttıkça sıvılık da artacaktır) kaynamış suyun içerisine rendelemiş olduğunuz sabunu katarak bir tahta kaşık yardımıyla kaynatmaya devam edin. Başka bir kaba geçerek, bu kap içerisinde Boraks, karbonat ve sirkeyi karıştırın.

Son olarak iyice öğütülmüş tuzu ekleyin ve tuzun tamamen çözünmesine yardımcı olun. Elde ettiğiniz karışımı, kaynattığınız diğer su-sabun karışımıyla buluşturun.

Dilediğiniz kokuya göre tercih ettiğiniz yağdan 10-15 damla kadar damlatıp kapağını kapatın. Soğuduktan sonra dilediğiniz kapta saklayabilirsiniz. İşte, sıvı-jel deterjanınız hazır!

Her kullanımdan önce bulunduğu şişeyi çalkalamayı veya karıştırmayı ihmal etmeyin.

Toz Çamaşır Deterjanı Yapımı

Malzemeler;

 • 2 yemek kaşığı Boraks
 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • ½ kalıp beyaz sabun
 • 2 yemek kaşığı çamaşır sodası (aktarlarda bulabilirsiniz.)
 • 1 yemek kaşığı tuz

Nasıl Hazırlanır?

Beyaz sabunu rendeledikten sonra diğer tüm malzemeleri karıştırın ve içerisine yine dilediğiniz koku aromasını içeren yağdan 10-15 damla kadar damlatın. Toz deterjanınız hazır!

Tablet Çamaşır Deterjanı Yapımı

Tablet çamaşır deterjanı elde etmek için, toz deterjan yapımı tarifinin aynısı uygulayın. Sonrasında elinizdeki toz deterjanı sirke ile iyice ıslatarak karıştırın.

Vermek istediğiniz şekli taşıyan kalıplara doldurun. (Buz kalıbı tercih etmeniz, en ideali olacaktır.) Donması için bir gün kadar bekletin. Tablet deterjanınız hazır!

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun