Ev Yapımı Diş Macunu

Paylaş
 

Evinizde bulunan malzemelerle yapabileceğiniz doğal diş macunuyla hem dişlerinize beyazlık hem de ağzınıza ferahlık katmanız mümkün…

Günde en az iki kez dişlerimizi marketlerde satılan diş macunlarıyla fırçalarız fakat bu diş macunları birçok zararlı kimyasalları içlerinde barındırabiliyor.

Peki çözüm olarak kendi diş macununuzu yapmaya ne dersiniz?

İşte ev yapımı diş macunu malzemeleri…1-macun

  • 2 yemek kaşığı karbonat; diş beyazlatmada eski zamanlardan beri kullanılan önemli bir malzemedir. Ayrıca ağızdaki asitleri yok ettiği için ağız kokusunu gidermede de etkilidir. Bunun yanında dişlerde plak oluşumunu da önler.
  • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı;Hindistan cevizi yağı, laurik asit bakımından zengindir, bu da enfeksiyon ve mikroplarla savaşmada güçlü etkiye sahiptir. Dişlerinizdeki plağı azaltmakla birlikte ağız kokusunu ve çürük oluşumunu da önler.
  • yarım çay kaşığından biraz fazla zerdeçal; zerdeçalın enfeksiyonu, bakterileri ve diş plağı engelleme özelliği bulunduğundan diş eti iltihabı ve diş ağrısını önlemek için kullanılır.
  • 10-15 damla nane yağı; diş macununa güzel bir aroma katmak için kullanılır. Ayrıca nane yağı diş çürüklerine de iyi gelir ve ağız kokusunun giderilmesinde etkilidir.
Ev yapımı diş macunu yapılışı;
Bir kaseye 2 çorba kaşığı hindistan cevizi yağını koyun.
2 yemek kaşığı karbonat ekleyin.
İsteğe bağlı olarak 10-15 damla nane yağı ekleyin ve son olarak, yarım çay kaşığından biraz fazla zerdeçal ekleyin. Tüm malzemeleri metal olmayan bir spatula ya da tahta kaşıkla macun kıvamına gelene kadar karıştırın.
Artık ev yapımı diş macununuz kullanıma hazır.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun