Ev Yapımı Doğal Bitki Besinleri

Paylaş
 

Evde bir çoğumuz çeşitli çiçek ve bitkiler yetiştiriyoruz. Bitkinin konumu, toprağı, saksısı ve sulaması kontrol edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Bunların dışında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise bitkilerin besinleri.

Toprağa dökülerek karıştırılacak hazır besinler yerine evde yapılabilecek pek çok alternatif mevcut. Böylelikle hem doğaya zarar vermeden bitkilerinizi besleyebilir hem de onların ömrünü uzatabilirsiniz.

  • Yumurta kabuklarını kullanabilirsiniz. Ezilmiş yumurta kabuklarını toprağa eklemek, bitki için gerekli kalsiyumu sağlayan besin kaynağıdır. Kabukları fırında biraz ısıtıp rondodan geçirerek toz haline getirebilir, bitkinizin toprağına gömebilirsiniz. Bitkileri besleyecek olan muz kabukları aynı zamanda böcekleri de uzak tutmak için önemli bir yöntem.
  • Soyduğunuz muz kabuklarını çöpe atmak yerine bitkilerin için besin kaynağı haline getirebileceğinizi biliyor muydunuz? Doğal ev bitkisi gübresi sayılan kabuklar bitkilerin potasyum ihtiyacını karşılayabilir ve ömrünü uzatabilir. Kabukları su dolu kavanoza alarak 1-2 gün beklettikten sonra çiçeklerinizi ayda bir defa bu su ile sulayabilirsiniz.
  • Kahve Telvesini toprağa eklemek ise yeşil bitkilerin olduklarından daha canlı hale gelmesini sağlayabilir. Genellikle çöpe giden kahve telvelerini bu sayede değerlendirebilirsiniz.
  • Haşlanmış yumurta suyunu özellikle menekşelerde kullanabilirsiniz. Yumurtaları haşladıktan sonra geride kalan suyu genellikle dökmeye hepimiz alışkınız. Aslında haşlanmış yumurtadan arda kalan su pek çok bitki için önemli bir besin kaynağı. Daha sağlıklı ve canlı çiçekler elde etmek için bu yöntemden de yararlanabilirsiniz.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun