Ev Yapımı Nar Ekşisi Tarifi

Paylaş
 

Kış aylarının en lezzetli ve en faydalı meyvelerinin başında nar geliyor. Faydaları saymakla bitmeyen narın mevsiminde bol bol tüketilmesi gerekir.

Kısırdan salataya kadar birçok tarife lezzet katan nar ekşisinin sofralarımızda çok önemli bir yeri var, marketlerden almak yerine evinizde yapmak istiyorsanız işte tarifimiz;

  • 5 kg kabuklu ekşi nar
  • 1 tatlı kaşığı tuz

5 kg kabuklu nardan yaklaşık 300-350 ml nar ekşisi çıkıyor. 15 kg kabuklu nardan yaklaşık 1 lt nar ekşisi elde edersiniz.

Yapımı: Bütün narlar bıçak yardımıyla ikiye bölün. Ardından kesilen kısım avuç içinde kalacak şekilde tahta kaşık yardımıyla kabuğuna vurularak nar tanelerini kabuklarından ayırın. Bu işlemi etrfaa sıçramaması için geniş çukur bir leğende yapabilirsiniz. Tüm nar tanelerini zar ve kabuklardan iyice temizleyin.

Not: Tadının değişmemesi için nar tanelerini zarlardan iyi temizlemelisiniz.

Temizlenen nar taneleri sıkılmaya hazır. Kolaylık olması ve zaman tasarrufu açısından robot kullanabilirsiniz. Robot ile narların suyu çıkana kadar çevirip ardından süzgece alın. Ve kol kuvvetiyle narlar iyice ezilip süzülerek, suyu çıkarın. Süzülen nar suyunu genişçe bir tencereye alın. En az 3-4 saat kaynatın. Kaynarken üzerindeki köpükleri almayı ihmal etmeyin.

Yoğun, akışkan bir kıvam aldığında nar ekşiniz olmuş demektir. Altını kapatmaya 5 dk kala tuz atın. Nar ekşisine tuz atılmasının sebebi mayalanmasını engellemektir. Tuz atılmazsa mayalanma devam eder ve şarap olmaya başlar.

Altını kapatıp soğuyana kadar dinlendirin. Dinlendikten sonra cam şişe veya kavanozlara doldurarak buzdolabında saklayın.

Artık gönül rahatlığıyla kendi yaptığınız nar ekşisini salatalarınızda, yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun