Evde Kolayca Hazırlanabilir Şifalı 5 Bitki Çayı

Paylaş
 

Dondurucu soğuklar başlamışken evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz şifa kaynağı 5 bitki çayı tarifini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Soğuk kış günlerinin kapımıza dayanması ile hepimiz,soğuk algınlıklarından korunmak adına farklı yöntemlere başvuruyoruz.

Sağlığımızı korumanın yolunun beslenme olduğunu düşünürseniz, yiyip içtiklerinizle de ciddi bir beden koruması sağlayabilirsiniz. Bu yolla kış aylarında hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizi de ciddi anlamda güçlendirmiş oluruz.

İşte sizlere kış ayları için etkileri yüksek oranda şifa sunan 5 farklı bitki çayı tarifi…

1- Kuşburnu Çayı; içeriğinde bulunan antioksidan maddeler sebebiyle kuşburnu kış aylarının vazgeçilmez çaylarındandır. Aslına bakarsanız yaz, kış içilmesinde bir sakınca yok, yoğun içeriği ve C vitamini içeriğiyle soğuk algınlığına karşı bedeni güçlendiriyor. 1 fincan kuşburnu için 2-3 tane bitki yeterlidir.

Kaynayan ve 1 dakika dinlenen suyu kuşburnunun üzerine dökün, mümkün ise üzerine bir tabak kapatarak 3 dakika kadar demlenmesini bekleyin.

2- Ihlamur, yüzyıllardan beri insanlığın en iyi bildiği ve kullandığı bitkilerdendir. Öksürük, balgam ve boğaz temizleme için bire birdir. Koruyucu olmasının yanı sıra soğuk algınlığında, ballı ve limonlu olarak içildiğinde daha hızlı iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Özellikle çiçekleri tercih edilse de, ıhlamurun yapraklarında da ciddi vitamin ve minareler vardır.

3- Ada çayı, ülkemizde de doğal ortamda yetişebilen soğuk algınlığına karşı etkileri olan mucize bir bitki.

Kaynayan suyun içine 3-4 tutam atılıp 7-8 dakika dinlendirerek, harika sonuçları elde edebilirsiniz.

Soğuk algınlığının tedavi sürecinde de ballı ve limonlu olarak tercih edilebilir.

4- Nane ve Kekik karşımı; ülkemizin vazgeçilmez karşımıdır. Yemeklerimize lezzet sunmalarının dışında içeriğinde fazlasıyla antioksidanlar içermektedirler.

Nane mentolü soğuk algınlıklarında, mide sorunlarında, hazımsızlıklarında birebir etkilidir. Kekik ise en şifalı bitkiler içinde evinizde her alanda kullanabileceğiniz eşsiz bir tattır.

1 litre suyu kaynatıp, birer yemek kaşığı kekik ve naneyi demlemek için kullanılabilirsiniz. Hoş aroması ile sizlere de şifa sunacaktır.

5- Karışık bitki çayı; özellikle kış aylarında korunmak ya da hastalığın etkilerini daha hızlı şekilde yok etmek için geleneksel şifalı çaylarımızdan biride karışık bitki çayı.

Bu çay için gerekenler;

  • 1 çay kaşığı kekik,
  • 1 çay kaşığı nane,
  • 2 çubuk tarçın
  • 3-4 tane karanfil,
  • 1 tatlı kaşığı ıhlamur,
  • 3-4 adet kuşburnu,
  • yarım elmanın kabuğu,
  • İki ince dilim limon.

Tüm malzemeleri 2-2,5 litre kaynamış suya koyun ve 10-15 dakika demlendirin. Gün içinde ve özellikle geceleri bu çayı tüm aile tüketebilirsiniz.

Bitki çaylarını tatlandırmak için ilk tercihiniz daima bal olmalıdır. Ayrıca limon, portakal suyu ya da greyfurtta sıkabilir, bu şekilde çaylarınızı içerken tatlandırıcı olarak faydalanabilirsiniz.

Afiyet Şifa Olması Dileğiyle…

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun