Gebelikte Bilmediğiniz Bitki Çaylarını İçmeyin!

Paylaş
 


Gebelik döneminde kadınların yedikleri kadar içtiklerine de dikkat etmesi gerekiyor. Bitki çayları da dikkat edilmesi gereken hususlardan biri dikkatli ve bilinçli tüketilmeli… Peki hamileyken hangi bitki çayları güvenle içilebilir?

Gebelikte sağlıklı ve dengeli beslenme  daha önemli bir hal alır çünkü bebeğin beslenmesi direkt olarak anneye bağlıdır. Bütün besin grupları; et ve süt ürünleri, yumurta, tahıllar, meyve ile sebzeler dengeli bir şekilde tüketilmelidir.

Gerektiği durumlarda diyetisyen desteği alınması gerekir. Gebenin kilosunda normale göre azlık ya da fazlalık olması, kronik bir sağlık sorunu ya da gebelikte ortaya çıkan bir sağlık sorunu olması halinde uygun diyet ayarlaması için diyetisyen desteğine ihtiyaç olabilir. Özellikle ileri yaş grubundakiler, obezitesi, gebelikte ortaya çıkan hipertansiyon ya da diyabeti olanlar özel beslenme programlarına ihtiyaç duyarlar.

Genel olarak gebelikte tüm besin öğelerini alacak şekilde yeterli ve dengeli beslenilmeli, gebelikten bir ay öncesinden başlayarak folik asit desteği alınmalı. Demir, kalsiyum, D vitamini veya gebeliğe özel bir multivitamin mineral mikrobesinlerin alınması sağlanmalı. Gebelikte besin güvenilirliği de oldukça besinlerin hazırlığında genel temizlik kurallarına dikkat edilmeli.

Gebelikte çay ve kahve tüketiminin sınırlandırılmalı. Günlük kafein tüketimi yaklaşık 2-4 bardak çay veya 2 fincan kahve veya 250 gr çikolatada bulunur. Kola ve diğer asitli içecekler kesinlikle tüketilmemeli.

Bitkisel çayların güvenilirlikleri, potansiyel etkileri ve etkileşimleri konusundaki çalışmalar sınırlı. Bazılarının sürekli kullanımda zararlı etkileri biliniyor. Bu nedenle alışkanlık halinde kullanılmamalı.

Günde 1 kez 1 fincan içilebilir…

Nane, limon ıhlamur, yeşil çay gibi güvenli olanlar 1 fincan tüketilebilir.

Karışık içerikli olan çaylar tüketilmemeli. Sinameki, ahududu, kekik, ada çayı, ebegümeci, yaban mersini gibi ismi sık duyulan bitki çayları içmekten kaçınılmalı.

Zencefil ve ada çayı da soğuk algınlığına ilk 3 aydan sonra doktor kontrolünde içilebilir, sürekli kullanımından kaçınılmalı.
Günlük su tüketimi çok önemli, ortalama 10 bardak su tüketilmeli. Ayran, süt, taze sıkılmış meyve suları içecek olarak tüketilmeli.

Sağlıklı beslenme kadar fiziksel aktiviteler de gebelikte önemli. Günlük 20 dakikalık yürüyüşler, yüzme, gebelik pilatesi ya da uygun egzersiz programı bebek bekleyen anne adayları için faydalıdır.

Bu yazı 416 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.