Greyfurtun Faydaları Nelerdir?

Paylaş
 

Greyfurt yaygın olarak Çin’de ve Amerika Birleşik Devletlerinde yetiştirilmektedir. Hafif sarı kalın bir tabakaya sahiptir. İç kısmı portakala benzer. Meyve çok sulu ve kırmızı, beyaz renklerde yetişir.

Antioksidan ve lif açısından oldukça zengin tropik bir meyvedir. Yapılan araştırmalar greyfurtun zayıflatmadan kalp hastalıkları riskini azaltmaya kadar pek çok faydası olduğunu gösteriyor. kalorisi düşük bir meyve olan greyfurt diyet dostudur. Bolca lif ve 15’ten fazla vitamin ve mineral içerir.

Düzenli greyfurt tüketmek bağışıklık sistemini destekler. C vitamini açısından en zengin meyvelerden olan greyfurt, hücreleri zararlı bakteri ve virüslerden korur.

C vitamini ve likopen içeren antioksidanların zengin içeriği sayesinde, greyfurt kansere neden olan serbest radikallerin birikmesini önlemeye yardımcı olur. Likopen, prostat kanseri riskinde azalmaya neden olurken, beta karoten, özofagus (yemek borusu) kanseri riskini azaltır.

Yarım greyfurtta 2 gram lif bulunur. Yapılan araştırmalara göre sindirim süresini artıran lifler sayesinde greyfurt iştah kontrolü için etkili meyvelerden biridir.

Greyfurtun içerdiği bol miktarda su sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi kolaylaştırır.

Greyfurt vücudun enfeksiyonlarla mücadele etmesine yardımcı olur. Kansere neden olan kanserojen maddelerle içerdiği bol miktardaki flovanoidler yardımıyla mücadele eder.Pembe ve kırmızı greyfurt görme sağlığı üzerinde çok etkilidir ve görme yeteneğini geliştirir. Günlük olarak bir greyfurt tüketimi göz yorgunluğunu giderir. Bunun dışında yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilecek göz sorunlarına yakalanma riskini azaltabilir.

Düzenli greyfurt tüketimi kalbe de faydalıdır. Yüksek tansiyon ve kolesterole iyi geldiği söylenmektedir.Greyfurt böbrek taşı oluşumunu önleyici etki gösterir. Aşırıya kaçmayan düzenli tüketimi önerilmektedir.

Greyfurt bazı ilaçlar ile birlikte tüketildiğinde etkileşime girebilir. İlacın etken maddeleri kanda birikerek yüksek doz etkisi yaratıyor ve ilaç zehirlenmesine neden olabiliyor.

Karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur, toksinlerin karaciğere zarar vermesini engelleyebilir.

Greyfurt artrite yol açabilecek eklem kıkırdağını kurar. Ayrıca kalsiyum ve salisilik asit içerir, bu özelliğinden dolayı greyfurt artrit sorunlarına yakalanma riskini azaltabilir. Bu konuyla alakalı çok daha etkili sonuçlar almak için elma sirkesi ve greyfurt suyu karıştırılarak tüketilebilir.

Greyfurtta bulunan elementler ve mineraller kas bütünlüğünün korunmasına ve güçlenmesine yardımcı olur ve kas kütlesinin kaybını önler.

Greyfurtun bol miktarda içerdiği C vitamini özellikle astım hastalığı için faydalıdır. Astım ataklarının şiddetini azaltır ve atakların gecikmesine veya daha uzun aralıklarla geçmesine yardımcı olabilir.  Özellikle çocuklarda, öksürük ve burun tıkanması sorunlarını ortadan kaldırabilir.

Bol miktarda vitamin ve mineraller içeren greyfurt aynı şekilde cilt ve saç sağlığı için de çok faydalar sağlamaktadır. Cildi zararlı güneş ışınlarından korur. Cilt hücrelerinin sağlığını korur ve hasarlı hücrelerin onarılması için gerekli olan hayati besinleri barındırır aynı zamanda saç sağlığı içinde faydalı olan greyfurt, saçlara uygulandığında dökülme sorunlarını azaltabilir. Greyfurt suyu saçlara doğal bir parlaklık kazandırır, yumuşatıcı özelliği vardır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun