Kaktüs Toprağı Nasıl Olmalı?

Paylaş
 
Ofiste, evimizde, bahçede veya balkonda bakabileceğimiz kaktüsler özellikle radyasyonu emen bitkiler olarak bilinir ve yetiştirilmesi kolay olduğundan tercih edilir.
Doğada çöl ortamında yoğun susuzluğa dayanabilen özellikleri ile bilinen kaktüsler kolay bakımları ve estetik yapıları ile tanınırlar. Özellikle ev hanımlarının tercih ettiği bir türdür. Ortamı sağladığınız sürece kaktüsler çok uzun süre kalabilen dayanıklı bitkilerdir.
Kaktüsler suyu kendi içlerinde depolayan bitkilerdir. Bu nedenle diğer bitkiler gibi suyu depolayan torf karışımı toprakları sevmezler.
Torf toprakların içinde suyu depolayan maddeler bulunduğundan kaktüs toprağı torflu olursa kaktüs bir süre sonra çürür.
Kaktüs toprağı kalın ince kum karışımı şeklinde olmalıdır. Kaktüs toprağındaki su kolayca süzülebilmeli ve kaktüs kökleri rahat hareket edebilmelidir. Bu nedenle perliti bol özel kaktüs kumu veya kaktüs toprağını karıştırarak kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
 Suya çok ihtiyacı olmasa da toprağının tamamen kuruduğunu gördüğümüz zaman su verilmelidir. Su verme konusunda aşırıya kaçmamak gerek. Gereğinden fazla su verilirse toprak altında biriken fazla su çiçeğe zarar verilir. Kaktüs çiçeğinin büyümesinde hava da önemli bir faktördür. Bu yüzden yeteri kadar hava alabilecek bir yere konmalıdır. Bunun için en uygun yer balkondur. Günlük havalandırma yeri olarak balkon seçilebilir. Bir diğer önemli konu da gübre verilmelidir. Her bitki gibi kaktüs çiçeği de belli zamanda gübrelenmelidir. Bu sayede hem toprağı daha verimli olacaktır hem de bitki daha sağlıklı olacaktır.
Kaktüsler için en ideal su dinlenmiş yada damacana içme suyudur. Kaktüsler az su seven bitkidir. Bu nedenle toprağın üstünde ki kuruluğa aldanmamanızı tavsiye ederiz. Özellikle su vermeden önce parmak ile toprak içerisinde ki su ve nem oranına bakarak kaktüslerinize saksı boyutuna göre az su veriniz.
Kaktüsler için en ideal yetiştirme ortamı doğası gereği açık alanlardır.
Fakat kaktüslerin ana vatanları çok sıcak olduğundan kış aylarında ev ofis ortamında yetişebilirler. Kaktüsleri kapalı alanlarda yetiştiriyorsanız mutlaka bulunduğu ortamın sık sık havalandırması gerekmektedir.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun