Kalanşo Bakımı ve Yetiştirilmesi

Paylaş
 

Kalanşo çiçeği güzel ve renkli görünümüyle evlere, ofislere ahenk katan çiçeklerdendir.

Kalanchoe çiçeği Türkçe adıyla Kalanşo olarak bilinir. Sukulent familyasından olup Afrika ve Asya kökenli tropik bir bitkidir. Kalanşonun en fazla çeşidi Madagaskar’da bulunur. Tombul ve parlak yaprakları ile gösterişli bir ev ve ofis çiçeğidir. Demetler halinde öbek öbek çiçekleri olan Kalanşo’nun doğada bir çok rengi ve çeşidi bulunur. Yavaş gelişir ve boylarıda fazla uzamaz.

Aydınlık ve havadar mekanları sever, direk güneş ışığına maruz kalmaktan da hoşlanmaz, aşırı sudan da hoşlanmaz. Kışın güneş gören bir yerde, yazın ise gölgede durması gerekir. Çok fazla soğuk ve çok sıcak hava yapraklarına ve köklerine zarar verir. Hava akımlarından ve cereyandan kolay etkilenen bir çiçektir. Bu sebeple pencere ve kapı önlerinde bulundurmayın.

Solan çiçeklerini bitki üzerinden almanız bitkinini besinlerini boşa harcamaması ve gelişimini daha rahat tamamlayabilmesi açısından oldukça önemlidir. İlkbahar başlarında hızlı bir şekilde büyümeye başlar ancak yaza doğru sıcakların artmasıyla birlikte gelişimi yavaşlar. Yaz bitimine doğru gelişimi yeniden hızlanır ve tomurcuk üretmeye başlar. Sonbahar aylarında başlayıp yaz başına kadar çiçek açabilir.

Kalanşonun ağır bir bakımı yoktur aslında. Bitki yılda 1 defa besin takviyesi ister. Orkide için kullanılan besin takviyesi Kalanşo çiçeği için de idealdir.

Suyu seven ancak aşırı sulandığı takdirde küsen bir çiçektir. Sulama ölçeğinin aynı olması ve de ikinci sulama için toprağın tamamen kuruması beklenmelidir. Yaz aylarında haftada 2 gün önerilirken bu sayı kış aylarında haftada 1 güne düşer. Bitkinin toprağını kontrol ederek kendinize bir sulama çizelgesi oluşturabilirsiniz. Sulama esnasında kullanılacak suyun 1 – 2 gün dinlendirilmiş olması önerilir ve saksı altı tabağında biriken suların boşaltılması tavsiye edilir. Fazla sulama yapmak çiçeğin köklerini çürütüp ölmesine neden olur.

Kalanşo güneş aldığı bölgeye doğru eğim gösteren bir çiçektir. O yüzden saksısını arasa sırada çevirmek gerekir.

Toprak olarak humuslu ve kaliteli topraklar tercih edilmelidir. Kalanşo toprağı ayrıca havadar ve drenajı sağlanmış olmalıdır.

Her yıl çiçekleri açıp, çiçek açması durduktan sonra nisan-mayıs ayında saksı değişimi yapılabilir, çiçeğin saksısının en fazla bir numara büyüğüne dikilmelidir.

Kalanşo çoğaltmak çok kolaydır. Hemen hemen her mevsimde bir dalı kırılarak çoğaltılabilir. Kırılan dal veya yaprak suda bekletilerek ya da doğrudan toprağa dikilebilir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun