Kemoterapi Sırasında Nasıl Beslenmeli?

Paylaş
 

Kanser tedavisinde en etkili yöntemlerden biri olan kemoterapinin yan etkileri çok fazla olabiliyor.

Yan etkileri hissetmemenin bir yolu da doğru ve sağlıklı beslenmeden geçiyor. Kemoterapide beslenme doğru bir şekilde yapıldığında bu zorlu süreç daha kolay bir şekilde atlatılıyor.

Peki kemoterapi sırasında tüketilmesi gereken besinler neler gelin birlikte göz atalım.

Havuç aslında birçok kanser hastasının diyet listesinde yer alan bir besin. Bilim insanlarının yaptıkları çalışmalar, bitkilerde bulunan bazı bileşenlerin kanser tedavisini engellemeye çalışan mekanizmayı durdurduğunu ortaya çıkarmış. Havuç da bu besin grubunda yer aldığından dolayı kemoterapi esnasında gönül rahatlığıyla yenilebilir.

Kemoterapi kaynaklı ishal sorunu yaşayanlar pirinç, muz, sade tost gibi besinler tüketebilir. İshal problemi yaşayanlar çiğ sebze ve meyve, tam tahıllı ürünler ve yağlı ürünlerden uzak durarak bu süreci daha sorunsuz bir şekilde atlatabilir. Kemoterapinin beslenme sisteminde yarattığı problemlerden daha az etkilenmek adına mutlaaka uzmanlardan yardım alınmalıdır.

Protein mutlaka alınmalı; Tedavi sürecinde yeterince protein almaya çalışmalısınız. Dokuları iyileştiren, kasları geliştiren ve bağışıklık sisteminizi güçlendiren protein kaynaklı yiyecekler, süreçte kişiye elbette yardımcı olacaktır. İştah problemi olanlar, kırmızı et yemek istemeyenler yumurta, yoğurt ve peynir tüketerek bu açığı kapatabilir.

Mutlaka Su İçilmeli; Özellikle kemoterapiden kaynaklı ishal ya da mide bulantısı sorunu yaşayanlar su kaybı yaşamamak adına çok daha fazla su içmeli. Su içmek tedaviden kaynaklı kabızlık, halsizlik, yorgunluk, ağız kuruluğu gibi semptomların azalmasına da yardımcı olacaktır.

Mide Bulantısına Karşı Zencefil; Kemoterapinin bilinen en büyük yan etkilerinden biri olan mide bulantısı ve kusma sorunu. Birkaç yudum zencefilli çay içilebilir ya da direkt zencefil kökü emilebilir. Kısacası kemoterapide beslenmenize zencefil eklemenizde fayda var.

Ağız Yaralarına Karşı Yumuşak Yiyecekler; Kemoterapi bazen ağızda yaraların oluşmasına sebep olabiliyor. Ağızda oluşan yaralar yiyeceklerin çiğnenmesinde ve yutulması sırasında zorluklara yol açar. Bu yüzden belli bir süre yiyecekleri blenderdan geçirmek iyi bir yöntem olabilir. Sert ve baharatlı yiyeceklerden de uzak durulması gerekir.

Ağız Kuruluğu İçin Taze Portakal Suyu; Kanser tedavisinin en zor yanlarından biri de ağızda kuruluğa sebep olması..Araştırmalara göre taze sıkılmış portakal suyu ve limonatanın hissettirdiği mayhoşluk tükürük bezlerini çalıştırarak salya üretimini arttırıyor. Ağız yarası olmayan sadece ağız kuruluğu olan kişilerin taze sıkılmış portakal suyu ve limonata sayesinde bu sıkıntıdan kurtulabilir.

Soğan ve Sarımsakla Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi; Kanser hastalarının tedavi süresince bağışıklık sistemlerinin güçlü olması gerekiyor. Soğan ve sarımsakta bulunan antioksidanlar doğal bir kanser savaşçısıdır. Soğan ve sarımsak pişmiş ya da çiğ olarak tüketildiğinde sadece kemoterapi gören kişilerde değil herkeste bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun