Kinoanın Faydaları

Paylaş
 

Tahılların çoğundan farklı olarak kinoa protein kaynağıdır.

Tok tutucu özelliği sayesinde kinoayı salatalarda veya ana yemek olarak tercih edebilirsiniz.

Peki, kinoayı neden sevmeliyiz? İşte kinoayı sevmeniz için nedenler…

Kinoa, manganez, demir, magnezyum, B vitaminleri ve lif de dahil olmak üzere besinler bakımından zengindir.
Magnezyum ve roboflavin içerdiğinden dolayı, migren hastaları için araştırmalar tarafından kanıtlanılmış bir yardımcıdır. Magnezyum kasları gevşetmeye yardımcı olur ve riboflavin, migren ataklarının sıklığını azaltır.

Kinoa, iyi bir amino asit triptofan kaynağıdır. Uyku kalitesini arttırmaya yardımcı olur.
Dokuların büyümesine yardımcı olur. Lisin bakımından yüksek olan kinoa, doku onarımı yapar ve dokuların büyümesine yardımcı olur. Aynı zamanda soğuk yaraların giderilmesini sağlar.

Sindirimi kolaydır bu sayede yağ yakımını hızlandırır; az yağlı ve sindirimi kolay olan kinoa, kilo verme esnasında kolaylıkla başvurulabilecek yardımcı gıdalardandır. İnsan metabolizmasını 5 misli hızlandırır ve böylece vücuttaki yağ hücrelerinde kayda değer bir düşüşün gerçekleşmesine katkıda bulunur. Bu sayede hızlıca yağ yakılırken, gıdalardaki besin değeri de korunur. Bebeklere ve çocuklara da tavsiye edilen kinoa, kabızlık için de birebirdir.

Kötü kolesterolü ortadan kaldırır; karaciğerde yer alan, obeziteye neden olan tüm kötü kolesterolleri yakan maddeler içermesi sayesinde, kolesterolle savaşır.

Kinoa hipofiz bezinden büyüme hormonlarının (“gençlik” hormonları) salınmasını teşvik eder. Bu cildin daha genç görünmesini sağlar, yaşlanmayı önler ve uyku kalitesini artırır. Ayrıca içeriğinde bulunan süper oksit dismutaz enzimi sayseinde cildi yıpranmaktan koruyarak dokuları yeniler, bu sayede yaşlanmayı geciktirir.

Vegan beslenenler için protein kaynağı; vegan beslenme şeklini kendisine yaşam felsefesi seçen kişilerde en çok görülen şey, et ve süt ürünleri tüketmemeye bağlı olarak görülen protein eksikliğidir. Kinoa protein içeriği ve değerli aminoasitleri ile; vegan yaşayanlara, kansızlık problemi olanlara içerdiği yüksek demir nedeni ile önerilen bir besindir.

Bağışıklığı kuvvetlendirir, hastalıklara karşı korur; A, B, C, D,E, K vitaminleri içeriği ile; vücudu güçlü ve dinç tutarak, mevsim geçişlerindeki hastalıklara karşı koruma sağlar. Aynı zamanda bahar alerjisine karşı da koruyucudur.

Zengin kalsiyum oranı sayesinde kemikleri ve dişleri güçlendirir.

Salatalarınızda ya da kahvaltılarınız da kullanabilirsiniz

Çok yönlü bir yiyecektir. Kahvaltılarınızda mısır gevreği olarak kullanabilirsiniz.

Pişmiş kinoaya hindistan cevizi ve süt ekleyebilirsiniz.

Ayrıca günlük hayatta yediğiniz pirinçten çok daha faydalı ve sağlıklı bir gıdadır.

Peki, kinoa nasıl pişirilir?

1 su bardağı kinoayı bir tencereye alın üzerine 2 su bardağı su ekleyerek suyunu çekene kadar pişirin.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun