Kış Aylarında Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Paylaş
 

Mevsim geçişlerinde, havaların soğuk olduğu günlerde bebeğimizi nasıl giydireceğimize yönelik pek çok soru olur zihnimizde… Kalın giydirsek terler, ince giydirsek üşür…

Genellikle ince pamuklu giysi üzerine kalın yünlü bir kazak giydirilir. Oysa tek kat kalın giysi yerine üst üste pamuklu, yumuşak ve vücudu saran ince giysiler giydirmek bebeği üşümekten korur. Dışarı çıkıldığında bu giysilerden en üsteki yün olduğunda daha iyi korur. Ortam sıcaklığı değiştiğinde gerektiğinde bir kat azaltılır ya da bir kat artırılır.
Çok soğuk havalarda dışarı çıkıldığında ısıyı koruyan, soğuğu geçirmeyen kuş tüyü tulum tarzı kıyafetler daha uygundur.

Vücut ısısı baştan kaybedildiğinden dolayı mutlaka kulakları örten şapka, eldiven, kalın çoraplar ve botlar tercih edilmelidir.
Yürüyen bebeklerde, yağmurlu havalarda botların su geçirmediğinden emin olunmalı.

Bebek arabası ile dışarı çıkıldığında arabanın içine koruyucu ve soğuğu önleyici bir örtü ve bebeğin üzerine ayrı bir battaniye örtülmeli. Bebek arabalarında kullanılan zarf gibi giysiler de giydirilebilir. Yağmurlu, rüzgarlı havalarda bebek arabasının koruyucu rüzgarlığı kullanılmalı.
Rüzgarlı bir havada dışarı çıkıldığında ise bebeğin rüzgara karşı açık kalan kısımlarına çatlamayı önlemek için hafif bir nemlendirici sürülebilir.

Karlı ve güneşli havada dışarıda kalınacaksa bebeğin cildini korumak için siperli şapka giydirilmeli. Kar güneşin ultraviyole ışınlarının yüzde 85’ini yansıttığı için en az yaz güneşi kadar tehlikeli olabilir ve güneş yanığı oluşturabilir. Bu yüzden yüzüne güneşten koruyucu ürünler sürülmeli.

Kış aylarında doğan bebekler üşümemesi için sıkı sıkı giydirildiğinden yaşamlarının ilk aylarında güneşle tanışmaları pek mümkün olmaz. Oysa güneş ışığı aracılığıyla vücutta aktif hale gelen D vitamini, kemiklerin gelişimi için önemlidir. Bu nedenle havanın güzel olduğu günlerde kolları ve yüzü açık kalacak şeklide mutlaka 10-15 dakika güneş ışığına çıkartılmalı.

Soğuk havada ısı üretimi için daha çok kalori gerekir. Öğünlerinde kalori miktarı biraz artırılabilir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun