Kolajen Nedir, Faydaları Nelerdir?

Paylaş
 

Doku ve organların yapısal ve fonksiyonel işlevlerini korumada birçok protein görev alır. Kolajen; cilt, saç, kemik, doku ve kaslar dahil olmak üzere vücuttaki birçok sistemi etkileyen yapısal bir proteindir. Vücutta en çok cildimizde bulunur. Ayrıca vücut proteinlerinin üçte birini oluşturur. Vücudun yapısını korur.

Vücutta pek çok farklı türde kolajen tipi vardır. Genç yaşlarda vücut tarafından sık üretilen kolajenin, yaş ilerledikçe üretimi azalmaya başlar. Bunun sonucunda cilt yavaş yavaş yaşlanmaya başlar, kırışıklıklar meydana gelebilir, eklem ve kıkırdak dokusu ile ilgili problemler ortaya çıkabilir.

Yaşlanmanın yanı sıra yetersiz beslenme, sigara kullanımı, uyku düzensizliği, menopoz, aşırı stres, hava kirliliği, UV ışınlarına maruz kalma gibi etmenler, vücudun kolajen üretiminde azalmalara sebep olur. Kolajen takviyeleri, kremler ve cilt bakımı ile kolajen seviyesindeki azalma, kontrol altında tutulabilir.

Kolajen, ciltte olduğu kadar tırnakta, saçlarda ve dişlerimizde bulunur.
Serbest radikaller, stres, sigara, yetersiz beslenme ve çevresel etkilerin sonucu olan bileşiklerdir. Hücre yapısına, proteinlere ve DNA’ya zarar verir. Kolajen serbest radikallere karşı antioksidan olarak savaşır.

Kolajenin faydaları nelerdir?

  • Cilt sağlığının iyileşmesine yardımcı olur.
  • Eklem ağrılarının hafifletilmesine yardımcı olur.
  • Osteoporoz gibi kemik bozuklukları riskini azaltmaya yardımcı olur.
  • Yaşa bağlı kas kütlesi kaybı olan kişilerde kas büyümesine ve gücünün artmasına yardımcıdır.
  • Ateroskleroz gibi kalp rahatsızlıkları ile ilişkili risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olur.
  • Beyin, kalp ve bağırsak sağlığının gelişmesine, kilonun kontrol edilmesine, saç ve tırnakların sağlıklı kalmasını sağlar.

Yeterli ölçüde kolajen almak vücut ve sağlık için oldukça yararlıdır. Kolajen takviyesi ; saç sağlığı, kırışıklıklar ve eklem ağrıları gibi problemlerin önüne geçmeye yardımcı olur. 

Kolajeni Hangi Besinlerden Alabiliriz?

Kolajen sentezi için önemli üç amino asit vardır: proline, lysine and glycine. kolajen açısından zengin gıdalar veya kolajen üretimini artıran gıdalar tüketmek, ihtiyacınız olan bu amino asitleri oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Bu gıdalar ise; kemik suyu, tavuk, balık ve kabuklu deniz ürünleri, yumurta beyazı, turunçgiller, meyveler, tropikal meyveler, sarımsak, yapraklı sebzeler, fasulyeler, kaju fıstığı ,domates ve biber..

Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun