Kuzu Göbeği Mantarının Faydaları Nelerdir?

Paylaş
 

Özellikle bahar aylarında ortaya çıkan, az bulunması sebebiyle oldukça kıymetli olan, doğal ve şifası çok bir mantar türüdür.

Bazı ülkelerde ilaç sanayisinde kullanılmakta olup Norveç’te kozmetik ürünlerinde kullanılıyor. Bu mantar, uzun yıllardır alternatif tıpta da antimikrobiyal olarak kullanılmış bir mantar türüdür.

Kansızlık hastalığına iyi gelmesiyle tanınan kuzu göbeği mantarının diğer faydalarını merak edenlerdenseniz yazımıza bir göz atmanızda fayda var.

Her yıl mayıs ve haziran aylarında toplanabilen birçok sağlık sorunu üzerinde etkili bir üründür. Az bulunması nedeniyle yüksek fiyatlara sahip kuzu göbeği mantarını kansızlık sorunu olan kişilerin kullanması özellikle tavsiye edilmektedir.

Kuzu göbeği mantarı, diğer adıyla morchella esculenta, Morchellaceae familyasından gelen bir bitki türüdür. Tek tek ve küçük bitkiler grubu halinde yetişen bu bitki ülkemizde Akdeniz, Karadeniz ve Ege kıyılarında çoğunlukla görülebilir Bahar dönemlerinde hasat veren bu tür bitkiler az bulunur bir yapıya sahip olduğu için fiyatları oldukça yüksektir. Kuzu göbeği mantarının rağbet gördüğü yerler arasında Belçika, İsviçre, Fransa, Amerika gibi ülkeler yer alır.

Kuzu göbeği mantarı  kurutularak iğne ipe dizilir ve bu yolla kuru olarak satılır. Yaklaşık olarak 4 ile 6 cm boyutlarında yetişen kuzu göbeği genel olarak yumurta büyüklüğünde olan bir bitki türüdür. Ülkemizde yetişen kuzu göbeği mantarı her yıl birçok farklı ülkeye ihraç edilmektedir.

Tüketilmeye uygun olan kuzugöbeği mantarı, porsiyon kontrolü ile yenmelidir. Kırmızı et kadar yüksek protein içeren bu mantar özellikle de Fransız yemeklerinde sıkça kullanılmaktadır.

İyi bir besin kaynağıdır
Çok sayıda önemli besin değerine sahip bu ürün içeriğinde B1,B2 ve C vitaminleri ile yüksek miktarda kalsiyum, sodyum, çinko ve potasyum bulunuyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor
Zihninizi açan bir ürün olan kuzu göbeği mantarı bağışıklık sistemi üzerinde de güçlendirici bir etkiye sahiptir. Düzenli kullanım ile vücudunuzu tüm zararlı mikroorganizmalara karşı koruyabilirsiniz.

Kansızlığa iyi gelir
Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi hastalığının tedavisinde kuzu göbeği mantarı kullanımı oldukça etkili olabilmektedir. Vücutta demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kansızlık, uzun süreli devam etmesi halinde çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilen bir sorundur, herhangi bir alerjinin söz konusu olmadığı durumlarda kansızlık tedavisinde kullanılır, sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilir.  

Kansere karşı etkili
Kuzu göbeği mantarı içeriğinde yer alan niosin ve selenyum maddeleri kansere karşı büyük bir etkiye sahiptir. Prostat kanseri riski olanlar için kuzu göbeği mantarı kullanımı tavsiye edilmektedir.

Diyabete iyi gelir
Diyabet hastalığında kan şekeri düşüklüğüne iyi gelen doğal yöntemlerden birisi kuzu göbeği mantarıdır. Kan şekerini dengelemek ve buna bağlı gelişen sağlık sorunlarından etkilenmemek kuzu göbeği kullanılabilir.

Karaciğer ve kalp sağlığını korur
Karaciğer ve kalp sağlığını koruyan kuzu göbeği mantarı karaciğer enzimlerinin yenilenmesini sağlamaktadır.

Göz hastalıklarında etkilidir
B2 vitamini eksikliğinde gözlerde katarakt, glokom gibi sağlık sorunları gözlenebilir. İçeriğindeki bol miktarda B2 vitamini barındıran kuzu göbeği mantarı ile göz hastalıklarından korunma imkanı elde edebilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun