Mevsim Geçişlerinde Cildinizi Koruyun!

Paylaş
 

Mevsim geçişlerinde tüm vücudumuzda olduğu gibi cildimizde de bazı değişiklikler meydana gelir.

Ani hava değişikliklerinden olumsuz etkilenen cildimizde; akne, sivilce ve egzama gibi problemler görülebilir. Peki bu problemlerin önüne nasıl geçebiliriz?

  • Cildinizi ölü derilerden arındırmakla başlayabilirsiniz. Yaz boyunca cildiniz güneş ışınlarının ve nemin etkisiyle kalınlaşır. Cildinizi, ölü hücrelerle kalınlaşan üst tabakadan arındırmanız gerekir. Bu sayede kış ayları boyunca cildiniz kendini yenilemeye devam edecektir. Arındırma sonrasında kullandığınız cilt bakım ürünleri cildinize çok daha iyi nüfuz eder. Düzenli olarak peeling yaparak cildinizi ölü derilerden arındırabilirsiniz unutmayın peelingi haftada bir-iki defadan fazla uygularsanız cildinizi yorabilir, hatta cildinizin tahriş olmasına sebep olursunuz.
  • Hava kirliliği, kullanılan makyaj malzemeleri, güneş ışınları ve hava değişimi, cildin doğal yapısını bozarak deformasyonlara sebep olabilir. Cildinizi tüm bu etkenlerden korumak için düzenli olarak temizlemeniz gerekir.
  • Cilt kuruluğu, mevsim geçişlerinde en sık rastlanan cilt problemlerinden biridir. Cildinizin kuruluğunu önlemek için cildinizi düzenli olarak nemlendirmeniz gerekir. Nemlendiriciyi hem yüz hem de boyun bölgenize uygulamaya özen gösterin. Ayrıca göz altı bakımınızı da ihmal etmemeniz, kazayağı kırışıklıklarını önlemenize yardımcı olacaktır.
  • Ani hava değişimleri ve rüzgar, cildinizi hem yorar hem de yıpranmasına sebep olur. Rüzgarlı havalarda cildinizi korumak için atkı kullanabilirsiniz. Eğer dağ sporlarını ya da doğa yürüyüşlerini seviyorsanız cilt bakımı konusunda daha dikkatli olmalısınız. Bu tarz sporları yapmadan önce mutlaka cildinizi yüksek faktörlü bir güneş kremiyle koruma altına alın. Bu sayede sert esen rüzgarların cildinizi yakmasını ve yıpratmasını önleyebilirsiniz.
  • Yeterli miktarda su tüketmek, cildinizin yenilenmesine, temizlenmesine yardımcı olur. Beslenme düzeninizin cilt sağlığınız üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu sebepten dolayı yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterin.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun