Meyve ve Sebzeler Nasıl Yıkanmalı?

Paylaş
 

Tarımsal ürün verimliliğini arttırmak adına günümüzde pestisit adı verilen kimyasal içerikli zirai mücadele ilaçları tarımsal alanda yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bu kimyasal ilaçlar meyve ve sebzeler aracılığıyla insanlara geçerek insan sağlığını ciddi boyutta tehdit ediyor.

Pestisitler sinir sisteminden solunum sistemine kadar birçok olumsuz etki oluşturuyor, kanser ve dolaşım sistemi hastalıklarının oluşma riskini artırdıkları biliniyor. Bu nedenle, taze meyve ve sebzelerden pestisit kalıntılarını uzaklaştırmak büyük önem taşıyor.
Sebze ve meyveleri temizlemek için sirkeli su ile yıkamak çok uzun zamandır kullanılan bir yöntemdir. Yıkama suyuna sirke ilave etmenin temel amacı; asidik bir yıkama ortamı oluşturarak yetersiz yıkama ihtimaline karşılık gıda üzerinde bulunabilen muhtemel zararlı biyolojik etkenlerin uzaklaştırılmasıdır.
Günümüzde yaygın olarak kullanılan pestisitlerin pek çoğunun aktif maddesi asidik koşullarda daha kararlı hale gelmektedir. Bu da yetersiz bir yıkama nedeniyle bu tür ilaçlar gıdadan uzaklaştırmayıp vücuda alındığında olası zararlı etkilerinin daha da uzun süreler boyunca sürdürmelerini sağlanması anlamına geliyor.

Hangi sebze ve meyvede hangi pestisitin kullanıldığı bilinmediği için sirkeli suyla yıkanmamaları gerekir. Sebze ve meyveleri tamamen tarım ilacından arındırmak mümkün olmasa da bol duru suyla yıkayıp özellikle yeşillikleri suda bekletmek, en doğru temizleme şeklidir.

Sebze ve meyveleri sirkeli suyla yıkamak yerine bol su ile yıkamanın tercih edilmesi gerekiyor. Bunun yanında pestisitlerin içerdiği bileşiklerin alkali sularda çok daha hızlı bozulduklarının bilinmesi nedeniyle yıkama suyunun içine yemek sodası eklenmesi de önerilmekte. Ancak sodalı su ile yıkamanın her ne kadar pestisitlerin parçalanmasını hızlandırdığı ve olumlu bir etkisi olduğu kabul edilse de bu ilaçların zararlı etkilerini tamamen ortadan kaldırdığını söylemek mümkün değil.

ILIK SUDA BEKLETİP BOL SU İLE DURULAMAK EN UYGUN YÖNTEM

Zirai ilaçların zararlı etkilerinden korunmak için kullanılabilecek diğer bir etkin yöntem de insan sağlığını tehdit etmeyen zirai mücadele yöntemleri kullanılarak yetiştirilen, tercihen organik, iyi üretim uygulamaları sertifikalı sebze ve meyvelerin tüketilmesidir.

Ancak, günümüz koşullarında organik belgeli ürünleri bulabilmek veya satın alabilmek her zaman mümkün olmayabilir. Böyle bir durumda sebze ve meyveleri sirkeli su ile yıkamak yerine, ılık suda bekletip sonrasında bol su ile durulamak en uygunu…
Bunun yanında, bilinçli tüketiciler olarak zararlı kimyasallar içermeyen, sürdürülebilir ve iyi tarım uygulamaları ile yetiştirilmiş güvenilir ürünleri talep etmek, bu ürünlerin uygun koşullarda semt pazarlarında bulunabilir olmasının yolunu açacaktır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun