Migreninizi Bitkisel Yağlarla Hafifletebilirsiniz

Paylaş
 

Migren; ense, şakak veya göz çevresinde başlayarak ve ağrının çeşidine göre kötüleşebilir. Bu duruma sese hassasiyet, bulantı, kusma gibi durumlarda eşlik edebilir.

Migreni size anlatmak biraz zor olacaktır, ağrısını sizden başka kimse bilemez. Ancak migren ağrılarınız başladığında doğal yöntemlerden yardım alabilirsiniz. Migren tedavisine yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bazı esansiyel yağlardan faydalanabilirsiniz.

1. NANE YAĞI

Nane yağı, migren ağrılarını tedavi etmek için kullanılan en yaygın doğal yöntemlerden biridir. İçeriğindeki mentol sayesinde kasların gevşemesine ve ağrının hafiflemesine yardımcı oluyor. Ayrıca nane yağı migren ağrılarının sebep olduğu mide bulantısını da hafifletiyor.

2 damla nane yağını 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve alnınıza, boynunuzun arkasına, omuzlarınıza masaj yaparak sürün. Ayrıca bir difüzöre birkaç damla nane yağı koyarak mentol kokusunu evin içine de yayabilirsiniz. Bu yöntem de ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır.

2. LAVANTA YAĞI

Lavanta yağı, anti-enflamatuar içeriği sayesinde, baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı oluyor. Sadece ağrıları geçirmekle kalmıyor, aynı zamanda migren ataklarının baş tetikleyicileri olan uykusuzluk ve strese de iyi geliyor. 2012 yılında yapılan araştırmalar, lavanta yağının solunmasının migren ağrılarının akut tedavisinde etkin ve güvenli bir tedavi yöntemi olabileceğini ortaya koydu.

Ilık dolu bir kaba 10 damla lavanta yağı ekleyin. Kasenin üzerine eğilin ve buharı soluyun. Ayrıca kulağınızın arkasına, ensenize de birkaç damla lavanta yağı ile masaj yapabilirsiniz.

3. OKALİPTÜS YAĞI

Bu yağ migren ağrılarının yanı sıra kronik sinüzitin neden olduğu migren ataklarını da yatıştırıyor.

Okaliptüs yağını da tıpkı nane yağı gibi Hindistan cevizi yağı ile karıştırıp ağrıyan bölgelerinize sürebilirsiniz. Alternatif olarak okaliptüs yağını sıcak su dolu bir kaba damlatıp, buharını soluyabilirsiniz. Ayrıca bir mendile birkaç damla okaliptüs yağı dökerek gün içinde soluyabilirsiniz.

4. PAPATYA YAĞI

Yapılan araştırmalar, papatya yağının da ağrı giderici bir özelliği olduğunu ortaya çıkardı. Bu yağ, kaygı ve stres belirtilerinin giderilmesine de yardımcı oluyor.

Birkaç damla papatya yağını direk ya da bir çay kaşığı su ile seyrelterek alnınıza, ensenize ve omuzlarınıza masaj yaparak uygulayın.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun