Nar Kabuğunun Faydaları Nelerdir

Paylaş
 

Kışın aylarının gözde meyvelerinden narın kabuğunun da taneleri kadar faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Çoğu zaman kullanmayıp çöpe attığımız nar kabuklarının aslına bakarsanız kan basıncından kolesterole pek çok şeye faydası vardır.

Kırmızı kabukları narın yaklaşık % 50’sini oluşturuyor. Dolayısıyla nar suyu sıkarken bu faydaların yarısından istemeden de olsa vazgeçmiş oluyoruz. Nar kabuğu, meyve suyundan daha fazla antioksidan içeriyor. Ayurveda tıbbında yani kökleri Hint kültüründe olan alternatif bir uygulama ile nar kabuğu çeşitli sağlık ve güzellik için düzenli olarak kullanılmaktadır.

NAR KABUĞUNUN FAYDALARI NELERDİR?

 • Bazı cilt rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olabilir
  Nar kabukları, antioksidanlar ve polifenoller bakımından yüksektir ve koyu cilt lekeleri ile karakterize bir durum olan hiperpigmentasyonu (ciltte pigment bozukluğu) tedavi ettiği gösterilmiştir .
 • Hiperpigmentasyonlu 30 gönüllünün dahil olduğu bir çalışma, yaklaşık 1 ay boyunca her gün nar maskeleri ve serum uygulanmasının, herhangi bir yan etki olmaksızın hiperpigmentasyon alanlarının hafifletilmesine yardımcı olduğunu buldu.
 • Nar kabukları UVB ışınlarına karşı koruma sağlayabilir ve hiperpigmentasyon, akne, yaşlanma belirtileri ve yara iyileşmesini iyileştirebilir.
 • Kronik hastalık riskini azaltabilir
  Nar kabukları, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik durumlar için risk faktörlerini azaltabilir. 30 günlük küçük bir çalışma, 1.000 mg nar kabuğu özü ile takviyenin, bir anti-inflamatuar ajan olarak hareket ederek aşırı kilolu ve obezitesi olan kişilerde kolesterol ve kan şekeri düzeylerini iyileştirdiğini buldu.
 • Tip 2 diyabetli 37 kişiyi içeren başka bir çalışmada , 500 mg nar kabuğu ekstresi alanların kan basıncı , kolesterol ve hemoglobin A1c’de plasebo verilen kişilere kıyasla iyileşmeler görüldü.
 • İşitme kaybına karşı koruma sağlayabilir
  Oksidatif stres, yaşa bağlı işitme kaybı söz konusu olduğunda katkıda bulunan bir faktördür . Nar kabukları, oksidatif hasara karşı korumaya yardımcı olan antioksidanlarda çok yüksek olduğundan, işitme kaybını önlemeye yardımcı olabilirler.
 • Beyin fonksiyonunu iyileştirebilir
  Oksidatif stresin Alzheimer hastalığının gelişiminde rol oynadığı öne sürülmüştür. Nar kabukları antioksidanlarda yüksek olduğundan , bu durumdaki kişilerde yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Kanserle mücadele özelliklerine sahip olabilir
  Test tüpü çalışmaları, nar kabuğu ekstresinin meme, ağız, kolon, prostat ve karaciğer kanseri hücreleri dahil olmak üzere bazı kanser hücrelerinin büyümesini sınırladığını göstermiştir.
 • Diş sağlığını iyileştirebilir
  Nar kabukları güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğundan, ağız gargarasında kullanıldığında plak oluşumunu önlediği ve çeşitli diş ve diş eti hastalıklarının tedavisine yardımcı olduğu gösterilmiştir.
 • Antibakteriyel özelliklere sahiptir
  Nar özlerinin, enfeksiyonları önlemede ve yara iyileşmesini iyileştirmede onları etkili kılan güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğu gözlemlenmişitir.
 • Romatoid artrit tedavisine yardımcı olabilir
  Romatoid artrit , eklemlerde iltihaplanmayı içeren otoimmün bir durumdur. Narın antioksidan özelliğinden dolayı hastalığın şiddetini azaltmada olumlu rol oynayabileceği düşünülmektedir.
 • Kemik kaybını önlemeye yardımcı olabilir
  Bazı araştırmalar, nar kabuklarının kemik kaybını ve yeni kemik dokusunun yenilenmesini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

NAR KABUĞU NASIL KULLANILIR?

Nar kabuğu kurutulabilir ve ince bir toz haline getirilerek sıcak suda demlenir ve çay olarak tüketilir veya topikal olarak uygulanabilen bir macun yapmak için su ile karıştırılarak tüketilebilir. Toz ayrıca ek olarak satın alınabilir.

Nar kabuğu evde nasıl kurutulur?
Nar kabuğu toz olarak satın alınabilir veya evde kendiniz yapabilirsiniz

Kendi nar tozunuzu yapmak isterseniz; kabukları meyvelerden ayırın. Kabukları 2 veya 3 gün boyunca veya tamamen kuruyana kadar doğrudan güneş ışığı alan bir pencerenin yanına yerleştirin.

Kabukları bir karıştırıcıya veya mutfak robotuna ekleyin ve ince bir toz haline getirip tozu hava geçirmez bir kapta oda sıcaklığında saklayın.

Toz, bir macun yapmak için yeterli miktarda su ile karıştırıp yüz maskesi yapmak için kullanılabilir. Ayrıca, toz ile bitki çayı yapmak isterseniz suda demlemeyi ve ardından süzerek içmeyi deneyimleyebilirsiniz. Arzu ederseniz bal ile tatlandırabilirsiniz.

Yapılan çalışmalar, nar kabuğu tozu kullanmanın herhangi bir yan etkisi olduğunu tespit edemedi, ancak yeni bir şey denemeden önce doktorunuza danışmanızda elbette fayda var.

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun