Narın Faydaları

Paylaş
 

Şimdi tam nar zamanı…

Bu muhteşem meyvenin vücuda sayısız faydası var; bağışıklık sistemini güçlendiriyor, gripten kansere dek birçok hastalığı önlüyor. Suyunu sıkmak yerine taneleriyle yemenin daha fazla yararı var.

Meyve olarak tüketebileceğiniz gibi özellikle salata ve tatlılarda da arzu ederseniz kullanabilirsiniz…

DİĞER FAYDALARI İSE;

ANTİOKSİDAN YÖNÜNDEN ZENGİN BİR MEYVE

İçeriğindeki Punicalagin ve Punicic asit narın yüksek antioksidan aktiviteye sahip olmasını sağlıyor. Yapılan araştırmalar nar ve nar suyunun, yeşil çayın antioksidan aktivitesinin üç katına sahip olduğunu gösteriyor. Bu antioksidanlar stres, yanlış beslenme ve çevredeki olumsuz koşulların vücudumuzda yarattığı hasarı önlemeye yardımcı oluyor.

ANTİ-ENFLAMATUAR ETKİLİ

Kronik enflamasyon, kalp ve damar hastalıklarından Alzheimer’a, kanserden tip 2 diyabete dek birçok hastalığın öncüsü. Nar büyük ölçüde punicalaginlerin antioksidan özellikleri sayesinde anti-enflamatuar etki gösteriyor. Vücudumuzdaki iltihabı azaltmak için düzenli nar tüketim gerçek anlamda çok çok iyi bir seçenek.

KANSERE KARŞI KORUYUCUDUR

Narın içerisindeki antioksidan maddeler kanser hücrelerinin oluşum sürecini yavaşlatabiliyor veya durdurabiliyor. Özellikle meme, kolon ve prostat kanseri oluşumunu önleme üzerine olumlu sonuç veren çok sayıda araştırma var.

KAN BASINCINI DÜŞÜRMEYE YARDIMCI OLUYOR

Nar ve nar suyu içeriğindeki polifenoller sayesinde enzim aktivitelerini düzenleyip damarlarda genişleme ve tansiyonda düşme sağlayabiliyor. Kolesterol düzeylerini etkileyerek damarları ve kalbi koruyucu etkisi var.

 HAFIZA DOSTU

Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan çalışmada 4 hafta boyunca düzenli nar/nar suyu tüketen kişilerin sözel-görsel hafıza görevlerini daha iyi yaptıkları ve hafıza ile ilgili testlerde daha başarılı oldukları görülmüştür.

YAŞLANMA KARŞITI BİR MEYVE

İçeriğindeki antioksidanlar ve urolithin A isimli bileşen sayesinde vücudumuz kasları oluşabilecek hasarlara karşı daha rahat koruyabiliyor. Doku hasarı en aza iniyor. Bu da hem vücutta hem ciltte yaşlanmayı geciktiriyor.

ÜREME SİSTEMİNDE OLUMLU ETKİLİ VAR

Oksidatif strese karşı koruyucu etkisi sayesinde yumurta ve embriyo koruyucu etkisi olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda erkeklerde sperm yoğunluğunu ve hareketliliğini de arttırmaya yardımcı oluyor.

 KİLO KORUMAYA YARDIMCI OLUYOR

Nar hem gözü hem karnı doyuran bir meyve. Yarım kase nar sadece 72 kalori. Fazlasıyla diyet lifi içeriyor ve diyet lifleri hem tokluk sağlıyor hem de bağırsak sağlığımızı koruyor.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun