Nasıra Bitkisel Çözüm Önerileri

Paylaş
 

Nasır genellikle ayaklarda meydana gelen sert bir tabakadır. Nasır kişiyi oldukça rahatsız ederek, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Ayak ve ayak parmaklarında meydana gelen nasırları kaldırmak için evde günlük, özel ve doğal bakım uygulamak açısından bazı ipuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

  1.  Cilt üzerinde sürtünme ve basıncı azaltmak için bölgenin yaraya dönüşmesini önlemek için nasır üzerine koruyucu pedler uygulayın.
  2. Mümkün olduğunca ev içerisinde çıplak ayakla gezmeyin, çorap giyin.
  3. Eldiven, çorap, ayakkabıları düzenli değiştirerek kullanılır, ayak ve eller üzerinde baskıdan uzak durulur.
  4. Nasır ve fazla dokuların kurumasına karşı nemlendirici kremler kullanın.

Nasır için doğal çözümler nelerdir?

Karbonatla nasır tedavisi; Nasır tedavisinde en etkili yollardan biri, ayakların sıcak suyu emmesini sağlamaktır. Bu yöntem ölü cilt hücrelerini gevşetmeye ve nasırın iyileşmesine yardımcı olabilir. Bu tedavinin fayda sağlaması için, su ısıtılır ve içine 3 yemek kaşığı karbonat tozu eklenir. Nasırlı alan bu suyun içinde ıslatılır. Ayrıca 1 kısım su ve 3 parça karbonat tozu karıştırılarak hamur hale getirilir ve etkilenen bölgeye bu karışım ile masaj yapılır.

Ilık su ve Epsom tuz karışımı; hazırlanan suda tuz eritilip ayaklar içinde bekletilir. Nasırlı bölgeyi yumuşatmaya yardımcı olur ve tuz nasırın kaldırılmasına etkili olur.

Aspirin yöntemi ile nasır tedavisi; Birkaç damla suyun içine birkaç tane aspirin karıştırarak koyu bir macun kıvamında karışım yapılır. Nasırın üzerine bu aspirin macunu sürülür ve bir bandaj ile kapatılarak gece boyunca bekletilir. Bu işlem nasır kaybolana kadar sürekli tekrarlanmalıdır.
Ananas yöntemi; Genellikle tropik topraklarda yetiştirilen ananas el ve ayaklar üzerindeki nasır için etkili bir ev tedavisidir. Çok basit bir tedavi olan bu uygulama için sadece biraz ananas alınır ve nasır üzerine yerleştirilerek bir gece boyunca bekletilir. Sürekli aynı şekilde yapılan bu işlem, hızlı bir şekilde sonuç verir, nasırdan kaynaklanan ağrıyı hafifletmek için yardımcıdır.
İncir yöntemi; Yeşil, olgunlaşmamış incir suyu eller ve ayaklardaki nasırlar için etkili bir çözüm yoludur.
Tedavi için, yeşil incirler koparıldıktan sonra suyu sıkılır ve günde üç kez nasırlı bölgelere uygulanır. Bu ev ilacı nasırın geçmesini sağlarken aynı zamanda tekrarlanmasını önler.

Mısır nişastası; Nasırlı bölgeyi kuru tutmak için el ve ayak parmakları arasına mısır nişastası serpilebilir. Cildi çatlamaya karşı koruyan mısır nişastası, nasırı kaldırmak için de doğal yollardan biridir.

Bölgeyi nemli bırakmak nasır ile birlikte mantar enfeksiyonlarına sebep olabilir. Mantar enfeksiyonlarından kurtulmak için de cildin kuru tutulması önemlidir ve mısır nişastası bunun için çok etkilidir.

Sirkeyle nasır tedavisi: Çok basit bir çözüm yolu olan bu uygulama için nasırlı bölgeye bir bant yardımı ile elma sirkesi veya beyaz sirkeyle ıslatılmış temiz bir pamuk topu konur.

Gece boyunca açık bırakılır. Ertesi sabah, ılık su ve sabun ile ayaklar yıkanır.

Nasıra iyi gelen bitkiler nelerdir?

Papatya: Karbonat tozu uygulamasının yanında, yatıştırıcı etkisi bakımından papatya çayı içinde ayaklar ıslatılır. Bu durum geçici olarak terli ayakları ya da elleri kurutmak için cildin pH değerini değiştirebilir. Papatya çayının uygulaması sırasında ciltte leke olabilir, ama lekeler su ve sabunla kolayca çıkar.

Not: Verilen  yöntemler alternatif tıp yöntemleridir. Herhangi bir yan etki görülmesine karşı, ilk olarak uzman bir doktora danışmanız gerekebilir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun