Okul Çağındaki Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

Paylaş
 

Yetersiz ve dengesiz beslenmeden en çok okul çağındaki çocuklar etkileniyor.

Çocuklarda büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu okul çağında, sağlıklı beslenme alışkanlıkları oldukça önemli. Neden diye soracak olursanız; çünkü okul çağındaki çocuklar, yalnızca fiziksel olarak değil aynı zamanda duygusal anlamda da gelişimin yaşandığı ve hayat boyu sürecek davranışların kazanıldığı bir dönemden geçer. Bu süreçte beslenme düzeninde yaşanan aksamalar, yetersiz ve dengesiz besin tüketimi, çocuklarda dikkat ve algılama düzeyinde eksikliğe, öğrenme güçlüğüne neden olur.

Gelişim geriliğinin yanında obezite, demir eksikliği anemisi, raşitizm ve diş çürükleri de çocukluk çağındaki beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak çok sık görülen sağlık sorunlarındandır.

  • Günde 4 öğün yemek yemeli

Okul çağındaki çocukların beslenmesi; yaşa, cinsiyete, fiziksel aktivite ve kiloya göre değişiklik göstermekle birlikte günlük öğün sayısı en az 4 öğün olmalı.

Çocukların beslenme programında; karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral ile yağlar yeterli düzeyde yer almalı. Süt ve süt ürünlerinden 2-3 porsiyon, et ve yumurta ya da kuru baklagillerden 2-3 porsiyon, mevsim sebze ve meyvelerinden en az 5 porsiyon, ekmek ve tahıl gurubundaki besinlerden 6-9 porsiyon ile yağ ve yağlı bitkilerin tohumlarından yeterli düzeyde tüketmeli.

  • En önemli öğün kahvaltı

Günün en önemli öğünü olan kahvaltı; çocuklarda dikkat, ders çalışma, anımsama ve öğrenme yeteneği ile bunların bütünü olan okul başarısı üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir.

Sabah kahvaltısında; peynir, zeytin, yumurta ve mevsim sebzelerinin yanı sıra beyin gelişimi açısından önemli bir yere sahip olan omega–3 yağ asitlerinden zengin ceviz, pekmez ve fındık ezmesi ile az miktarda bal tüketimi uygun bir tercih olacaktır.

Kahvaltından sonraki ara öğünlerde sağlıklı besinler tercih edilmeli, paketli ya da hazır olarak satılan; pasta, bisküvi, kurabiye, çikolata, cips, kola ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.

Çocuklar için ara öğünlerde; meyve, yoğurt ya da şekersiz süt tatlıları ile ayran, süt ya da taze meyve suyu sağlıklı seçeneklerdendir.

Çocuklarda dengeli beslenme nasıl sağlanır?

  • Bazı besinleri çocukların yemeyi reddetmesi çok sık rastlanan bir durumdur. İstenmedikleri besini yeme konusunda çocuklar çok zorlanmamalı ve tekrar yemesi için ayrı günlerde 2-3 deneme yapılmalı. Buna rağmen başarılı olamadıysanız istenmediği besini diğer yemeklerin yanında garnitür olarak sunabilirsiniz.
  • Evde sofra düzeninin olmaması ve aile bireylerinin aynı anda yemek masasında bulunmaması, çocuklarda isteksizliğe neden olabilir. Aile üyeleri sofrada bulunmalı, öğün atlanmamalı, yemek yeme alanı tek olmalı
  • Çocukların yemek yeme saatleri belli olmalıdır. Öğün aralarında çocukların iştahını kesecek şeker, çikolata, asitli içecekler ile besleyici değeri olmayan raf ürünlerini tüketmeleri sınırlandırılmalı.
    Besin değeri düşük ya da zararlı gıdaları bir anda yasaklamak çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanır. Arkadaşları bu besinleri tüketirken yasak koymak cazibeyi artırır. Bunun yerine besinlerin zararlarını anlatmak, bunlarla ilgili videolar izletilerek ikna etmeye çalışmak daha faydalı olacaktır.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun