Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Henüz bir orkideniz yok ancak bir orkide almayı mı düşünüyorsunuz?

Orkide seçiminde size yardımı olacağını düşündüğüm bir kaç öneriyi sizlerle paylaşmak isterim.

  • İlk dikkat etmeniz gereken tomurcuklu orkideleri seçmeye özen gösterin. Orkideler dönemsel olarak çiçek açarlar, her orkidenin çiçek açacağı dönem elbette değişiklik gösterir. Ortam şartlarına göre bazı orkideler çiçeklerini dökerek yaprak vermeye başlar ve devamında yaprak olarak ilerleme gösterirler.
  • Alacağınız orkidenin şeffaf saksıda olmasına dikkat edin. Orkide, alt kısımdan ve direkt kökten de güneş almayı seven bir bitkidir, saksısı şeffaf olursa, bitkinizden daha fazla verim alırsınız. Ayrıca bitkinizin kök durumunu incelemek için de şeffaf saksı kullanmalısınız.
  • Orkidenizin dalındaki uç nokta kararmış olmamalıdır. Orkidenin sağlıklı olduğunu bu uç noktadan anlayabilirsiniz. Bu nedenle dalı siyahlaşmış, uçları kurumaya başlamış ve yaprakları sararmışsa, bu orkideyi kesinlikle almamalısınız. Aldıysanız uzun süre bakabilmeniz  pek mümkün olmaz.
  • Orkidenizi bulunduracağınız oda, 15- 25 dereceler arası bir sıcaklıkta olmalıdır. Bu sıcaklıkta özel bir çaba sarf etmeden yaz kış farketmeksizin bitkiyi aynı odada muhafaza edebilirsiniz. Bitkinizin bulunduğu odada, direkt olarak yerde durmamalıdır; bir masa veya dolabın üzerinde daha hızlı büyüyecektir. yerini fazla değiştirmemelisiniz oda içerisinde orkidenizin hep aynı yerde durmasına dikkat etmelisiniz. Sık yer değiştirdiğiniz takdirde yapraklarını dökebilen bir çiçektir. Çok kullandığınız bir odada veya mutfakta orkidenizi büyütmeniz, yeni yapraklar vermesini hızlandırır. 
  • Orkideler, iyi bakıldığında uzun yıllar yaşayabilen bitkilerdir. Yılda birçok kez çiçek açması nedeniyle budanmaya ihtiyaç duyar. Orkidenizin tüm çiçeklerinin dökülmüş olması, artık çiçek vermemesi, saplarının sararmaya başlaması budanma zamanının geldiğinin işaretidir.
  • Sap rengi koyu bir sarıya dönmeye başladığında, genellikle gövdenin dayanması için saksı içine yerleştirilen çubuğu çıkarmalısınız. Sap kısmında bulunan boğumlara dikkat edin, boğumları inceleyin. Kökten itibaren boğumları sayın. Alttan üçüncü boğum, budama boğumu olacaktır. Budama boğumunun bir parmak üzerinden, budama makasıyla kesmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise doğru sulama ve gün ışığı ile orkideniz büyüyüp uzamaya devam ederek ve çiçeklenecektir.
  • Yaprakları deforme olmuş orkidelerinizin kurumuş yapraklarını kesin. Azot miktarı fazla olan gübrelerden NPK gübre temin edin. Bu gübreyi bitki marketlerinde veya fidanlıklarda bulabilirsiniz. Gübreyi önerilen oranda su ile karıştırın. Orkidenize 10-15 günde bir gübreli sudan bitkinin yapraklarına fıs fıs yardımı ile ıslatın. Kısa sürede değişimi göreceksiniz.
  • Orkidenizi 10 veya 15 günde bir doğal gübre verin. Evdeki malzemelerden yararlanabilirsiniz. Kaynayıp soğutulmuş yumurta, patates suyu veya bir kavanozda bekletilmiş muz kabuğu suyu orkidenizin toprağını dökün ve kısa zamanda orkidenizin güçlenmesine tanık olun.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun