Orkide Bakımının Püf Noktaları

Paylaş
 

Kadınların çok sevdiği bir çiçektir orkide. Narin bir çiçektir, severek bakarsanız ömrünü de uzatırsınız.

Orkide bakımının bazı püf noktaları var elbette bu püf noktalarını sizlerle paylaşmak isterim.

Öncelikle şeffaf, saydam bir saksıda hafif güneş alan, seveceği, sık sık yerini değiştirmeyeceğiniz sabit bir yere koymalsınız.

Ara sıra haşladığınız yumurta suyunu soğutup orkidenizi sulayabilirsiniz. 

Haftada bir su ihtiyacını gidermeniz gerekir.

Toprağı çok sulu kalmamalı. Hatta banyolama işlemi ile yani su dolu bir kaba batırıp çıkararak sulanmak en sevdiğidir.

Orkide çiçekli iken yaprak çıkarmaz. Yeni yaprak çıkarıyorken de çiçek açmaz.

Maalesef çiçekleri dökülünce orkideyi pek sevmeyiz. Halbuki en ilgiye ihtiyacı olduğu zaman, çiçekleri döküldüğü zamandır. Çocuk gibidir; sevilmek, şefkat görmek ister.

Çiçekleri döküldükten sonra asla dalın tamamen kuruması beklenmemeli ve budanmalıdır 3 boğum sayıp 3. boğumdan  bir parmak  yukarıdan kesilir. Kesildikten sonra kesilen dal mutlaka kapanmalıdır ki kuruma işlemi devam etmesin. Ben kestiğim dalı hep yakarım. Böylelikle 2 haftayı bulmadan yeni dal alt boğumdan selam verir. Eğer dal çıkmadan yaprak vermeye başlamışsa kök kendini yukarı taşıyor demektir. Yaprak açma dönemi bitmeden de çiçeklenmez. Eğer kök, yaprak çıkarma evresinden sonra çok yukarıya taşındıysa toprak değiştirilmeli; kök daha da toprağın içine yerleştirilerek dikilmelidir.

Toprak değiştirme esnasında yeni toprakla eski toprak karıştırılırsa daha faydalı olur. Zaman zaman toprakta küçük böceklenmeler görürsünüz. Bunun için cam sil sıkarak onları yok edebilirsiniz.

Bazı orkidelerde uzun pörçükler oluşur. Kuruyanları kesip ayırabilirsiniz fakat canlılara karışmayın. Toprağın içine sokmanız yeterli.

Orkide çiçeği bakımından memnunsa size yavrular verir. Dallarında yeni minik yapraklar görürsünüz ya da kökün yanından yeni kök biter. Biraz büyümesi beklenmeli ve anneden o şekilde ayrılmalıdır.

Yavru orkide de narindir ve şefkat ister. Anneden ayrıldıktan sonra bir süre annenin toprağında ya da ayrı saksıda yine anne saksının yanında olmalıdır. Zamanla yapraklar büyür, serpilir, dallanır, çiçeklenir. Ve bu ana şahit olmak en paha biçilemez duygudur.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun