Soğuk Havalarda Koşarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Paylaş
 

Soğuk havalarda koşarak hem enerji seviyenizi yüksek tutabilir hem de kondisyonunuzu koruyabilirsiniz. Fakat soğuk havalarda koşarken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var, öncelikle koşuya başlamadan doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Kat kat giyinmekten korkmayın
Soğuk mevsimlerde açık havada yapılan birçok spor dalı için uygun giyim tercih ediliyor. Yani bir tane kalın kıyafet yerine sporcular hava şartlarına göre birçok kıyafeti üst üste giymeyi tercih ediyor. Bunun avantajı ise değişen hava durumuna göre kıyafetler rahatlıkla istendiğinde teker teker çıkarılabilir.
Pamuktan uzak durmanızda fayda var, çünkü pamuk kıyafetler terleyince ıslanır ve bu yüzden kolaylıkla hasta olabilirsiniz. Kat kat giyinirken, ilk önce ince bir sentetik kıyafet tercih edin ve bu ilk kat üstüne nefes alabilen bir ceket tercih edin. Bu ceket mutlaka naylon veya rüzgardan, yağmurdan sizi koruyacak ama aynı zamanda da nem ve sıcaklığı çıkarabilecek bir şey olmalı. Böylelikle hem üşümezsiniz hem de sıcaklığı hissetmezsiniz.

Başınızı ve ellerinizi koruyun
Vücut sıcaklığını %40 oranda kafadan kaybediyor. Bu yüzden mutlaka, buff, bere, bandana ve şapka takmayı ihmal etmeyin. Bunun dışında vücut sıcağının %30’a kadar ellerden ve ayaklardan çıkıyor. Soğuk olunca nemi emen eldiven giyebilirsiniz.<

Nefes alan fonksiyonel kıyafetler tercih edin.
Polyester ve poliamit gibi liflerden üretilen fonksiyonel kıyafetler nemi vücuttan dışa doğru atar ve böylece ısı ayarını dengede tutar. Vücut ne çok üşür ne de çok ısınır. Aynı zamanda iyi bir spor kıyafetinin kaşındırmaması, sürtmemesi de gerekir.

Akşam koşusu yapacaksanız mutlaka  reflektörlü kıyafet tercih edin.
Kışın hava erken karardığından mutlaka reflektörlü kıyafetleri tercih edin. Spor kıyafetlerinin üzerinde reflektör kısımları bulunur. Eğer bulamazsanız, reflektör yelekde tercih edebilirsiniz. Özellikle şehirde koşacaksanız kıyafet veya yelek giymek şarttır. Trafikte ışıklar sayesinde siz karşı tarafı görseniz de, arabalar ya da motosikletler sizi göremeyecek. Bu durumda mutlaka karanlık havada karşı tarafa daha net görünmek için bu tarz spor kıyafetler tercih edin.

Yine akşam koşusu için kafa feneri kullanın
Kırsal bir yerde ya da şehirde koşarken, bir şeye takılmamak, patika bulmak veya adımınızı nereye attığınızı görmek için mutlaka kafa feneri kullanın.

Sakın ıslak kıyafet ile kalmayın
Yağmurdan veya terden dolayı ıslak kalırsanız, vücut ısınızın normalin altına düşmesi riski artabilir. Hareket bitince ve ıslak kıyafet giyince vücut sıcaklığı düşmeye başlayacaktır. Bunu engellemek için koşu antrenman biter bitmez ıslak kıyafetinizi çıkarın. Kuru ve sıcak tutan kıyafetlerinizden giyin. Eğer koşu sırasında böyle bir durumla karşılaşacağınızı düşünürseniz hemen kendinizi ısıtmaya çalışın. Battaniye ile kendinizi sarın ve sıcak bir şeyler için.
Ayrıca kıyafet seçimi de çok önemlidir. Dışarısı iyice soğuk ve ıslak olduğunda yüksek fonksiyonelli kıyafet gereklidir. Rüzgar ve yağmurdan etkilenmeyecek, aynı zamanda maksimum derecede nefes almalı ve sıcaklığın depolanmasını engellemeli. Bunun için ideal çözümü termal-rüzgar korumalı koşu ceketleri sunuyor. Yağmura karşı dirençli olan spor kıyafetleri tercih edin.

Su içmeyi unutmayın
Soğuk hava olmasına rağmen su içmeyi sakın ihmal etmeyin. Çünkü soğuk havalarda hareket etmek daha çok terlemenize ve sıvı kaybetmenize neden olacaktır.Soğuk hava genellikle sıcak havaya göre daha kuru bir havadır ve vücutta dehidrasyon yani bedeninizin çok fazla sıvı kaybetmesi riski artar. Koşudan önce,koşu esnasında ve sonrasında mutlaka içmeyi unutmayın.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun