Sonbahar Depresyonundan Nasıl Korunursunuz

Paylaş
 

 

Sonbahar yarattığı atmosferle bir çok kişide depresyona sebep olabiliyor.

Yazın bittiği ve yaprakların sararıp düşmeye başladığı bu sonbahar günlerinde bir çoğumuz; sabahları ya erkenden uyanıyoruz, ya da yataktan çıkmak istemiyoruz.

Kendimizi yorgun,bitkin,keyifsiz ve isteksiz hissedebiliriz.Tembellik diye adlandırabileceğimiz bir hal yaşarız.İşe gitmek ,okula gitmek zor gelebilir…

Sonbahar depresyonundan nasıl korunursunuz işte size çözüm önerileri;

İzin verin odanıza gün doğsun:

Sonbahar depresyonunun belirtilerinden biri sabahları uyanmada yaşanan zorluktur. Kişi yeterinde uyumuş olsa bile yataktan kalkmak istemez. Yatak odasında zaman ayarlı aydınlatma sistemi kurmak ve alarm çalmadan yarım saat önce yatakta gün doğumunu hissetmek uyanmayı kolaylaştırır.

Hayatınıza ışık sokunimages

Hava serin ve karanlık diye güneş ışığından asla vazgeçmeyin!

Özellikle gündüzleri hava bulutlu bile olsa dışarı çıkın ve güneş ışığını görün. Güneş ışığı doğal olarak beynin duygusal merkezini uyarır ve insanın iyi hissetmesini sağlar.

Erkenden kalkın, perdeleri açın, dışarı çıkın.

Hareket sizi kurtarır

Spor merkezinde, evde veya hatta tercihen dışarıda kalbiniz 140’ın üzerinde çarpsın! Sadece kiloyu korumak ve sağlıklı kalmak için değil, günlük hayatın stresinden uzaklaşmak için de spor yapmaya zaman ayırın. İyi bir egzersizin etkisi saatlerce sürer. Düzenli egzersiz kış uykusuna çekilmeye meyilli bedeninize yaşadığını hissettirir.

Şekerli gıda tüketimine dikkat edin.healthy-fall-ingredients-must-try-recipes-01-722x406

Mutluluk, zindelik ve canlılık hissi veren seretonin hormonunun seviyesi düştüğünde, karbonhidratlara ve şekerli gıdaları yönelip tüketme isteği artar. Kışın özellikle de tatlı yeme eğilimi fazladır.

Sosyal hayatı unutmayın

Arkadaşların, ailenin, iş arkadaşlarının, komşuları önemini azımsamayın. Sizi destekleyecek insanları aklınızda tutun, ihtiyaç duyduğunuzda size cesaretlendirmelerine izin verin. Bazen bir telefon, kahve sohbeti veya e-maidel size canlandırır.

Kışa heyecan katın

Bir şeyi yaşamayı beklemek insanı motive eder. Size heyecan verecek bir hafta sonu gezisi, gece planı veya spor planları kışınıza renk katacaktır. Kayak, kızak, karda yürüyüş, buz pateni gibi faaliyetleri heyecanla bekleyebilirsiniz.

Gevşeyerek rahatlayın

İş, ders, aile, arkadaşlar, randevular, buluşmalar meşguliyetten hoşlansanız bile herkesin sakin kalmaya ihtiyacı vardır. Bazı sorumluluklara veya davetlere ‘Hayır’ demekten kaçınmayın ve birkaç dakika hiçbir şey yapmadan geçirin. Tüm dikkatinizi içe döndürüp ruhsal olarak sakinleşmeye, bedensel olarak gevşemeye ayırın. Kendinize yardımcı olacak gevşeme egzersizlerini gündeme alın.

sleeping-naturallyUykunuz ne fazla ne de az olmalı

İnsanlar soğuk havalarda doğal olarak daha uzun uyur. Bu fizyolojik bir ihtiyaçtır. Zamanı iyi kullanarak ve disiplinli olarak, geceleri 7-8 saat uyumayı hedefleyin. Yatma ve kalkma saatini belli bir düzene oturtmak, enerji seviyesini arttırır. Özellikle de hafta sonları daha yorgun düşmemek için çok fazla uyumamaya özen gösterin.

Mevsimi kabul edin

Mevsimlerin değişimi doğal bir akıştır. Bu değişimi yargılamak yerine izlemek ve detaylarını görmek insanın daha olumlu bir ruh hali içinde kalmasını sağlar. Doğanın değişiminden, artan tiyatro sayısına, kış sebzelerinden televizyondaki programlara kadar kış aylarında keyif aldığınız şeyleri fark edin.

Profesyonel destek alın

İsteksizlik-mutsuzluk, değersizlik–suçluluk hisleri, uyku bozukluğu–aşırı uyku hali, enerji azalması–yorgunluk, iştah değişikliği, sinirlilik, endişe-kaygı, konsantrasyon bozukluklarından üç ya da daha fazlası sizde var ise 2 haftayı aşkın bir süredir devam ediyorsa profesyonel destek almaktan çekinmeyin.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun