Sukulent Bakımı ve Sulanması

Paylaş
 

Halk arasında dikensiz kaktüs diye bilinen, bakımının zahmetsiz oluşu ve sıcağa soğuğa dayanıklılığıyla öne çıkan bitkilerdir. Aloe vera en çok bilinen türüdür. Sukulentler, teraryum denilen, içinde adeta küçük bir ormanı çağrıştıran fanusların yaygınlaşmasıyla, bir dekoratif malzeme haline geldi.  

Sukulent yetiştirmek oldukça kolay ve hemen herkes yapabilir. Ve bulunduğu ortamda fazla yer kaplamaması nedeniyle sukulent evin hemen hemen her köşesinde hatta ev dışında ofiste bile yerleştirilebilir. Nerede bakmaya karar verirseniz verin, sukulentlerin ışık almasına özen gösterin, ancak uzun süre direkt güneş ışığı altında kalmamasına dikkat edin.

Sukulentler fazla su tutamazlar. Fazla su verirseniz onlara iyilik değil, kötülük etmiş olursunuz.  Haftada bir kere sulayın. Toprak ıslansın ancak göl gibi olmasın isterler. Saylamayacak kadar çok çeşidi vardır. Kimi türleri yaprağından çoğaltılabilir.

TOPRAK SEÇİMİ NASIL OLMALI?

  • Genel anlamda saksı topraklarında % 50 torf, % 30 kompost veya organik malzeme karışımı, %10 temiz kum, %10 luk bir perlit, vermiküt karışımı ideal olacaktır. Piyasadan temin edebileceğiniz uzun salınımlı partikül gübreleri de, üzerinde belirtilen oranlarda karışıma katmanız halinde ideal bir karışım elde etmiş olacaksınız. Yine de bitkilerinizin özelliklerine göre karışımda değişiklik yapmanız gerekecektir. Örnek verecek olursak, kaktüsler için % 50 perlit, vermiküt veya özel kaktüs substratı, % 40 temiz kum, % 10 luk bir organik madde kullanmanız gerekecektir.
  • Toprak karışımını saksıya dökmeden önce tamamen kuru olduğundan emin olun, ıslaksa toprağın kurumasını bekleyin. Islak toprak saksının hacmini tam kaplamayabilir, bu da saksı içinde boşluklara neden olur.
  • Karışımın içinde yabancı madde olmadığından emin olun, varsa ayıklayın. Bazen zararsız gibi görünen ufak maddeler zaman içinde eriyip, toksik etki yaratabilir. İlkbahar ve sonbahar aylarında, saksı karışımınıza gübre takviyesi yapmanız gerekebilir.
  • Saksınız ev içinde olacaksa, kesinlikle bahçeden alınan toprağı kullanmayın. Bahçe topraklarında yabani ot tohumları, zararlı yumurta ve larva olma ihtimali çok yüksektir. Zaman içinde karışımınız baş edilemeyecek bir duruma gelebilir.
  • Bitkiler zaman içinde, karışımız içinde yer alan besin maddelerini ve diğer elementleri tüketecek, bu da karışımızda azalma ve çökme meydana gelecektir. Bu durumu gördüğünüz anda saksı karışımıza toprak eklemesi yapın.
  • Bitkiniz büyüyorsa, saksıda da kökleri büyüyordur ve kökler büyüyecek ortam bulamayınca, saksı iç çeperleri için dairesel olarak dönmeye başlar. Zaman içinde bu kök boğulmasına neden olur ve bitkinin ölümüne neden olabilir. Bu yüzden bitkinizin saksını zaman içinde değiştirmeniz gerekecektir. Bitkilerde duran büyüme, köklerin toprak üzerinden çıkmaya başlaması, bu sıkıntının işaretidir ve bitkiniz daha büyük bir saksı istiyordur.
  • Saksıların altında delik olsa dahi, fazla su sorun yaratabilir. Bu yüzden sulama sıklığına dikkat edilmesi önemlidir, ama ekstra bir önlem olarak, saksının dibine 1 – 3 cm arası bir çakıl tabakası sermeniz drenaja yardımcı olacaktır.
  • Saksı karışımızın yüzeyine sık sık kontrol edin. Beyaz öbekler, ufak kırmızı noktalar karışımızda zararlılar olduğunun habercisidir.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun