Vücut Çatlakları İçin Doğal Çözümler

Paylaş
 

Hamilelik ve ergenlik döneminde, hızlı kilo alıp-verme gibi cildin hızla esnediği dönemlerde sıkça görülen çatlaklardan kurtulmak için doğal ve bitkisel tedavileri de deneyebilirsiniz.

Çatlak giderici ve önleyici kremlerin dışında evde yapabileceğiniz çok etkili tedaviler de çatlak izlerini yok etmenizi ya da en azından daha az görünür hale gelmelerini sağlayabilir.

İşte çatlaklar için evde hazırlayabileceğiniz tamamen bitkisel çözümler…

Kuşburnu tohumu ve tatlı badem yağı;

Kuşburnu tohumu ve tatlı badem yağı cildi nemlendirir, bu nedenle çatlak izleri olan cildin yenilenmesinde özel bir yere sahiptir. Her gün duştan sonra iki ürünü karıştırarak vücudunuza uygulayabilirsiniz.

Atkuyruğu;

Sağlığa birçok faydası olan atkuyruğu bitkisinin bileşenlerindeki silikon, cilt için doğal bir yenileyicidir ve çatlak izlerinde de çok etkilidir. Bir litre %40 alkol içinde 100 gram atkuyruğu bitkisini en az bir ay süreyle bekletin. Daha sonra karışıma 8-10 damla limon suyu ekleyin ve yarım litre suyla seyreltin. Bu karışımı çatlak cilt bölgesine yuvarlak hareketlerle günde iki kere masaj yaparak uygulayın.

Havuç merhemi;

Yapmanız gereken ilk şey havucu yumuşayana kadar buharda pişirmek. Ardından püre haline getirip çatlamış bölgeye uygulayın. Yarım saat boyunca bekletin. Soğuk suyla durulayın. Çünkü sıcak su çatlamış cilde daha fazla zarar verebilir.

Çatlakları yok eden mucizevi merhem;

Sizinde vücudunuzun bazı bölgelerinde beyaz renkli çatlaklarınız varsa, bu yöntem tam size göre. 5 adet pancarın ve 5 adet şeftalinin kabuklarını ve havucun kalbini alın. Hepsini blender’dan geçirin ve karışımı çatlak bölgelere uygulayın.

Çatlakları gideren doğal avokadolu kremler;

Cildinizi nemli tutmak için doğal kremler çok önemli. Kremler çatlakları gidermeye yardımcı olabilir, burada en önemli nokta kremleri düzenli kullanmaktır. Böylece cildiniz her zaman nemli ve elastik olur; çatlaklarınız yeniden görünür hale gelmez.

Aloe vera ve avokado kremi;

Aloe vera ve avokado karışımı çok güçlü bir yenileyicidir ve çatlakların giderilmesine yardım eder. Yarım avokadoyu, bir aloe vera yaprağını ve bir çay kaşığı zeytinyağını blender’da bir macun elde edene kadar karıştırın. Sorunlu bölgeye bu karışımı dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın ve 20 dakika bekletin. Ardından soğuk suyla durulayın.

Avokado, yulaf ve tatlı badem yağı kremi;

Bir önceki tarifde bulunan aloe verayı 2 kaşık yulafla, zeytinyağını ise tatlı badem yağıyla değiştiriyorsunuz. Bunu elinizle de karıştırabilirsiniz. Aynı şekilde uygulayın, bekletin ama bu kez ılık suyla durulayın.

Avokado, bal ve limon kremi;

Önceki iki kremde yaptığınız gibi tüm malzemeleri blender’da ya da elle karıştırın. Karışımın yumuşak hale gelmesi önemli. Sorunlu bölgelere uygulayıp 10-20 dakika arası bekletin. Ardından ılık suyla iyice durulayın.6D1F142851B94E4C19E6C636A521

Çatlakları nasıl önlersiniz?

Çatlakları önlemenin en önemli şartı kilonuzu sabit tutmak. Kilo almak ya da vermek cildinizde kurtulması zor çatlaklar oluşturabilir. Unutmayın, önlemek tedavi etmekten her zaman daha kolaydır. Bu yüzden en iyi çözüm yolu kilonuza dikkat etmeniz.

Çatlakları önlemenin diğer bir yolu ise masaj yapmak. Özellikle hamilelik döneminde çatlakların artma ihtimali yüksek olduğundan, hamilelere tatlı badem yağıyla ya da buğday yağıyla masaj yapmaları öneriliyor.

Masaj için ya da çatlakları önlemek için kullanabileceğiniz diğer ürünlerde var elbet;

  • Kakao yağı ya da shea yağı: Bunu karnınız, kalçanız ve göğüsleriniz için en azından günde iki kez kullanabilirsiniz.
  • Çatlak oluşumuna meyilli bölgelere E vitamini, A vitamini ve gül yağı karışımıyla masaj yapmak çatlak oluşumunu engellemek için en iyi yoldur. Bu karışımı ağırlık kaldıran insanlara da uygulayabilirsiniz, çünkü vücut çalışmak da çatlaklara yol açar.
  • C vitamini de çatlakları önlemek için iyi bir seçenek. C vitamini kolajen oluşumunu desteklediği için yeni çatlakların görünmesini engeller.
  • Protein açısından zengin bir diyet yapabilirsiniz.
  • Bol su içerek cildinizi her daim nemli tutabilirsiniz.
  • Çok yağlı yiyeceklerden kaçının, çünkü yağlar genellikle karnınızda, bacaklarınızda ve kalça bölgenizde toplanır. Bu, çatlaklar için zemin hazırlar.
  • Taze meyve ve sebzeleri daha fazla tüketmeye dikkat edin. Bunlar cildinizin esnekliğinin artmasına da yardımcı olur.
  • Cildinizin esnekliğini korumak için sizi yormayan hafif egzersizler yapabilirsiniz.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun