Yaza Formda Girmenizi Sağlayacak Öneriler

Paylaş
 

Kilo vermenin sihirli yolu; hayatımızın her alanında olduğu gibi dengeyi sağlayabilmektir” diyen Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak, yaza hazırlanırken kilo vermenin ipuçlarını sıraladı.

Başarılı bir diyet için öncelikle dengeli beslenmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Enerjinizi, modunuzu ve metabolizmanızı hızlandıran taktiklerle desteklenen bir diyet programı ile sağlıklı yaşam şekline geçişiniz daha da kolaylaşacaktır.

Diyetinize adapte olmanın 5 altın kuralı;

Merakınızı bir kenara bırakın ve haftada bir kez tartılın: Gün içerisinde yaşanan ödem, bağırsakların çalışmaması gibi birçok nedene bağlı olarak hatalı ölçümler çıkabilir. Bu nedenle sadece sabahları tuvalete çıktıktan sonra tartılın.diet-plan-for-weight-loss-meals

Kendi kendinizin polisi olun ve beslenme günlüğü tutun: Yediklerinizi ve içtiklerinizi kayıt ederek gün sonunda nerede eksiklikler ve fazlalıklar olduğunu görebilir, programa uyumunuzu görebilirsiniz.

Miskinlikten kurtulun ve hareketi hayatınıza sokun: Araştırmalar fit bir vücut için diyet yanında mutlaka egzersiz yapmanın da önemli olduğunu kanıtlıyor. Haftada 3-4 kez yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme, dans gibi kardiyo egzersizlere ilave olarak pilates ve yoga yapabilirsiniz.

Suyunuzu farklı tatlarla aromalandırın, metabolizmanızı canlandırın: Sevdiğiniz meyve, sebze ve otları suyunuza ekleyerek detoks etkisi gösterecek sular hazırlayabilirsiniz. Kilo kaybını desteklemek için günde 2-2.5 litre su içmeye özen göstermelisiniz.

Geceden hazırlayacağınız;

  • 1,5-2 litrelik bir sürahi su içerisine,
  • 1 adet dilimlenmiş salatalık,
  • 1 adet dilimlenmiş yeşil elma,
  • 1 adet kabuklarıyla birlikte limon veya portakal dilimi,
  • 2 adet çubuk tarçın,
  • 1 çay kaşığı karanfil,
  • 4-5 yaprak taze nane ekleyerek buzdolabında bekletip gün içinde bu nefis aromalı suyunuzu içebilirsiniz.

Çene kaslarınızı çalıştırın: Beynimize doyduğumuz komutunun 20 dakikada gittiğini biliyor musunuz? Bunun için yediklerimizi iyi çiğnemek ve yemekyediğimiz süreyi uzatmak çok önemli. En doğru yemek yeme şekli ise masada oturarak, küçük lokmalar halinde, yavaş çiğneyerek, lezzetine vararak yemektir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun