Yenibaharın Faydaları

Paylaş
 

Yenibahar, diğer adıyla Jamaika biberi, baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Yemeklere kolayca eklenebilen bu baharat, bir şifa deposu.

Et yemeklerinin ve dolmaların gizli lezzeti olan yenibahar, kokusu ve acımsı tadıyla mutfaklardan eksik etmediğimiz bir baharat.

Yenibaharın en önemli özelliği; iltihabı azaltma ve vücudun bazı bölgelerinde ağrıyı hafifletir. Aktif bileşenleri sayesinde iltihapları ortadan kaldıran bu baharat aynı zamanda artrit, gut, kas ağrıları ve hatta basura da iyi geliyor.

  • Sindirime yardımcı oluyor

Yenibahar, organik bileşenleri ile mideyi rahatlatıyor ve sindirimi kolaylaştırıyor. Yenibaharda bulunan öjenol, ishal, mide bulantısı, kusma ve kabızlık gibi sindirim sorunlarını ortadan kaldırırken, şişkinliği de azaltıyor

  • Bağışıklığı artırıyor

Araştırmalar, yenibaharın özellikle mide bakterileri açısından bazı anti-bakteriyel etkileri olduğunu ortaya koydu. Ayrıca bazı yiyeceklere yenibahar eklendiğinde, yemekteki zararlı bakteriler vücuda girmeden önce etkisiz hale geliyor.

İçeriğindeki C vitamini ile soğuk algınlığı, nezle, bronşit ya da kuru öksürük gibi rahatsızlıklara karşı iyileştirici ve canlandırıcı etkisi bulunur. Özellikle sık sık hastalananlar için vücut direncini arttırır.

  • Diş sağlığını güçlendiriyor

Yenibaharın anti-mikrobik, anti-bakteriyel ve anti-septik yönleri diş sağlığınızı güçlendirmeye yardımcı oluyor. Bakterilerle mücadele etme özelliği diş ve diş eti sağlığına katkı sağlıyor.

  • Dolaşımı geliştiriyor

Bakır ve demir seviyeleri bakımından zengin olan yenibahar, dolaşımın arttırılması için idealdir çünkü bunlar kırmızı kan hücrelerinin temel bileşenleridir. Ayrıca, bu baharat bir uyarıcı görevi görüyor ve vücudu ısıtıyor.

  • Kalp sağlığını koruyor

Yenibaharda bulunan potasyum kalp sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip. Damarları genişletiyor ve kardiyovasküler sistem üzerindeki gerilimin bir çoğunu serbest bırakıyor ve kan akışında bir artışa neden oluyor, atardamarlardaki ve kalpteki yükü azaltıyor. Böylelikle felç ve kalp krizi geçirme riski azalıyor.

  • Hafızayı güçlendirme özelliği de yenibaharın faydaları arasında yer alır. Unutkanlığı azaltırken dikkatini toplamakta zorlananlar için doğal bir kaynak olan besin, düzenli tüketildiğinde hafıza sorunu olanlara fayda sağlar.

Yenibahar tohumu dışında yağı ile de mucizevi etkilere sahiptir. Rahatlatıcı etkisiyle çoğunlukla masaj yağı olarak kullanılan yenibahar yağı, eklem ağrısı gibi rahatsızlıklara karşı oldukça etkilidir. Ağrıyan eklemlere masaj yapılarak anestezi etkisini gösterir ve rahatlama sağlar. Yenibahar yağı ayrıca mantar tedavisinde de kullanılır.

Yenibahar kullanırken siz yine de dikkat edin!

Yenibahar sağlığa çok faydalı bir besin olmasına rağmen, aşırı duyarlı kişilerde ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Ayrıca uzmanlar, ülseri olan kişilerde yenibaharın kullanılmasının ülseri daha da kötüleştirebileceği uyarısında bulunuyorlar.

Vücudunuzun alerjik bir reaksiyon gösterip göstermeyeceğinden emin olduktan sonra yenibaharı gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun