Yenidoğan Bebekler Nasıl Yıkanmalı?

Paylaş
 

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız o an dünyanın en unutulmaz, en güzel anlarından biridir. Bebeğinize karşı sorumluluk duygunuz artar ve bebeğinizin ilk banyosunu nasıl yaptıracağınız konusuna bazı tereddütler yaşayabilirsiniz. İşte yeni anne olanlar için bebeğin nasıl yıkanması gerektiği hakkında yardımcı olacak bilgiler…

Günde bir kez boyun kıvrımlarını ve her iki yanak kümesini nazikçe ılık bir nemli bez kullanarak silin. Bebeğinizi ilk defa yıkayacaksanız ya da yıkıyorsanız bebeğinizin hassas cildine uygun bir sünger seçmelisiniz.

Yeni doğan bebeğinizin narin cildinin, kuruluğa ve tahrişe eğilimli olması nedeniyle haftada 3 defadan fazla banyo yapılmaması gerektiğini unutmayın.

Bebeğinizi rahat yıkamanız için minik taşınabilir küvetler tercih edebilirsiniz. Küvetin zeminine ekstradan kalın bir örtü örtmek bebek iyi olacak ve  sizinde işinizi kolaylaştıracaktır.

Banyo yaptıracağınız su kabınızı sabunsuz ılık suyla doldurun. Bebeğinizin cildinin aşırı derecede hassas olduğu için çok sıcak sudan uzak durun. Suyu test etmek için eliniz yerine dirseğinizi suya batırın, eğer su sıcak ya da soğuk değilde doğru dereceyi bulmuşsunuzdur. Piyasada satılan küvet termometrelerinden  satın alabilirsiniz.

Artık suyunuz hazır olduğuna göre, elinizin altında olması gereken malzemeleri yumuşak bir bez veya sünger, biri bebeğinizi kurutmak için, ikincisi de yanlışlıkla ilkini ıslatmanıza karşı iki adet havluyu hazırda bulundurun, banyo esnasında bebeğinizde beklenmedik bir bağırsak bozukluğu olursa diye de, elinizin altında bebek bezi bulundurmanız iyi olacaktır.

Yeni doğan bebeğinizi soyduktan sonra, işlem boyunca sıcak kalması için bir battaniyeye sarın ve banyo yüzeyine koyun.

Banyoya bebeğinizin yüzünü yıkayarak başlayın. Lifi veya süngeri iyice sıkın.

Battaniyeyi aşağı doğru hareket ettirin, böylece üst gövdesi kolayca açığa çıkar. Boynunu, gövdesini ve kollarını nazikçe yıkayın
Yıkanma tamamlandığında bebeğinizi daha yumuşak bir havluyla kurutun ve giydirin

Dikkat etmeniz gerekenler;

  • İlk ay için sabundan kaçının.
  • Bebeği, suya girmeden önce ve sonra ılık tutmaya özen gösterin.
  • Sünger banyolarından sonra göbek kordonu alanını kuru tutun ve enfeksiyon belirtileri (kızarıklık, şişme) fark ederseniz doktora başvurun.
  • Göbek kordonu alanı iyileşmeden önce bebeğinizi suya batırmayın. Bebeğinizi doktorun onayından sonra yıkayın.
  • Yeni doğan bebeğinizi haftada üç kereden fazla yıkamayın.
  • Bebek pudrası solunum tahriş edici olabilir ve losyonlar ciltte olumsuz reaksiyonlara neden olabilir. Bebek losyonu veya bebek pudrası kullanırken dikkatli olun.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun