Yeşil Çay Günlük Ne Kadar Tüketilmeli?

Paylaş
 

Yeşil çay Camellia sinensis yapraklarından elde edilen çaydır. Aynı bitkiden elde edilen siyah çay için yapraklar yavaş yavaş kurutulur, yaprakların toplanır toplanmaz kavrulup hızla kurutulmasıyla yeşil çay elde edilir.

Yeşil çaydaki kafein ve kateşinler sağlığa olan yararları ile bilinir. Ancak gereğinden fazla yeşil çay tüketmek, bazı insanlar için yan etkilere neden olabilir.

Mesela; çok fazla kafein tüketmek anksiyete (kaygı bozukluğu) hissini artırabilir, uykusuzluğa sebep olabilir, bazı kişilerde mide rahatsızlığına ve baş ağrısına sebebiyet verebilir.

Hamilelik esnasında fazla miktarda kafein tüketilmesi ise doğum kusurları ve düşük riskini artırabilir. Yapılan araştırmalara göre, hamile kadınlar da dahil olmak üzere günlük 300 mg’dan fazla kafein tüketmemek gerekiyor.

Yeşil çaydaki kafein oranı, kullanılan çayın miktarına ve yaprakların dik durma süresine bağlı olarak değişir. Bir fincan çayın yaklaşık 240 ml olduğunu farz edersek, yeşil çay fincanının yaklaşık 22-40 mg kafein içerdiği anlamına gelir.

Yeşil Çaydaki Kateşinler Demir Emilimini Azaltabilir

Yeşil çaydaki kateşinler, gıdalardan demiri emme kabiliyetini azaltabilir. Aşırı miktarlarda kateşin tüketilmesi demir eksikliği anemisine neden olabilir.

Yeşil çaydaki kateşinler ayrıca bazı ilaçların etkinliklerini azaltabilir. Örneğin, yapılan çalışmalar yeşil çayın belirli kalp ve tansiyon ilaçlarının etkinliğini engelleyebileceğini göstermiştir. Yeşil çay içmek aynı zamanda anksiyete ve depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçların etkilerini azaltabilmektedir.

Eğer herhangi bir sağlık problemimiz yoksa günde 3 fincana kadar yeşil çay tüketimi yapabiliriz. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa yeşil çayı doktor kontrolünde tüketebilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun